Ogórek rządził w Kalwarii

Festiwal Ogórka za nami! Imprezę, która nawiązywała do kalwaryjskiej tradycji kiszenia ogórków podczas sierpniowych uroczystości Wniebowzięcia okazała się dużym sukcesem. Sam pomysł na taki Festiwal w opinii mieszkańców był strzałem w dziesiątkę. Ogórcorze świętowali przez dwa dni, a ogórek kalwaryjski przyciągnął całe rodziny, które doskonale się bawiły.

Festiwal podzielono na dwa dni, w pierwszym dniu Festiwalu wystąpiła “Kapela Ogórki”, w kulminacyjnym momencie bawiło się blisko 1 tys. osób. Publika bawiła się doskonale, kapela porwała ogórcorzy do wspólnej zabawy, były tańce a atmosfera była gorąca. Na scenie grały „Ogórki” a pod sceną mieszkańcy zagryzali kiszonego kalwaryjskiego ogórka, wszystkich którzy byli spragnieni dalszego świętowania zaproszono na Festyn.

Kulminacją Festiwalu Ogórka, miała być niedziela i tak też było. Na obiektach stadionu Kalwarianka rządził ogórek. Niedziela jak mówią organizatorzy to dzień jak marzenie, super pogoda, kapitalna atmosfera i prawdziwe tłumy mieszkańców.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i pozostali, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów przygotowali swoje stoiska, można było skosztować różnego rodzaju smakołyków, ciast, zup i przysmaków, jednak to ogórek królował na stołach. Zorganizowany został konkurs „Wokół tradycji ogórka” wygrało KGW Dąbrowianka z Dąbrówki, panie przygotowały „Chłodnik ogórkowy z awokado”, zadbano dla wszystkich o atrakcyjne nagrody.

W czasie Festiwalu odbywały konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. Nie zabrakło  też atrakcji dla dzieci.  Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz kulinarny przygotowany przez Karola Olesińskiego.

Festiwal zrealizowany z naddatkiem, ale że pomysł na pokazanie tradycji ogórka kalwaryjskiego i ogórcorzy spotkana się z tak dobrym i ciepłym przyjęciem to się nie spodziewałem. W ostatnie dwa dni Festiwalowi towarzyszyło nam ponad 2 tys. osób z całej okolicy – za waszą obecność chcę najmocniej podziękować – mówi Tomasz Baluś Prezes Stowarzyszenia i pomysłodawca Festiwalu. Dziękuje, że byliście z nami. Usłyszałem całą masę pozytywnych słów za pomysł i gratulacje, szczerze to jest najpiękniejsze! To wszystko mnie mobilizuje by Festiwal kontynuować. Dziś już wiem, że za rok się spotkamy – teraz muszę podsumować projekt, wyciągnąć wnioski tak by za rok było jeszcze pikniej!

W czasie Festiwalu prowadzono również kwestę i licytację na rzecz Zosi, o tę cześć zadbała niezawodna w takich momentach Ekipa Zosi.

Głównym organizatorem Festiwalu było niedawno powstałe Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, a głównym partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska. Stowarzyszenie  Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, otrzymało grant w wysokości 18 tys. tys. zł z przeznaczeniem na organizację Festiwalu „Ogórcorze”.  Zadanie Organizacja festiwalu „Ogórcorze” w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz działania promocyjne związane z zasobami kulturowymi obszaru LGD” współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego: „Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi obszaru LGD”.

Redakcja uważa że to najlepiej rozkręcona impreza na Kalwariance w tym roku (choć po cichu stawialiśmy na piknik rowerowy, który został przełożony na rok przyszły, bo wypożyczalnia nadal nierozkręcona).

 

 

Zadanie ”Organizacja festiwalu „Ogórcorze” w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz działania promocyjne związane z zasobami kulturowymi obszaru LGD” współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego pt „Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi obszaru LGD”.

Głównym organizatorem Festiwalu jest  Stowarzyszenie  Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało grant w wysokości 18 tys. tys. zł z przeznaczeniem na organizację Festiwalu „Ogórcorze”. Głównym partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x