fot. WCK Wadowice

Oficjalne otwarcie SOWA w Wadowicach!

Miejsce, gdzie nowoczesność miesza się z epoką galicyjską. Dopasowany zarówno do potrzeb turystów, jak i mieszkańców. Z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci. Odjechany dworzec, stacja kultury i centrum nauki SOWA – wszystko w jednym miejscu.

Uroczyste otwarcie odrestaurowanego budynku dworca kolejowego w Wadowicach, a w nim Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA) nastąpiło 6 grudnia 2023 roku. SOWA znajduje się na terenie wyremontowanego dworca PKP, gdzie oprócz przytulnej poczekalni powstaje także Stacja Kultury, czyli kolejna siedziba Wadowickiego Centrum Kultury z salą konferencyjną oraz salą ekspozycyjną. W dalszej perspektywie powstanie tutaj klimatyczna restauracja i kawiarnia wraz ze strefą relaksu.

Centrum edukacyjne SOWA zostało stworzone przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. SOWA składa się z przestrzeni wystawienniczej z 18 nowoczesnymi eksponatami. To właśnie tutaj zwiedzający zmierzą się m.in.: z logicznymi łamigłówkami, spróbują rysować na piasku, czy sprawdzą jak mogliby wyglądać gdyby ich twarze były idealnie symetryczne. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających jest również Majsternia, czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, gdzie każdy bez względu na wiek może spróbować wykonać konkretne zadanie, zgodnie z wcześniej przygotowanym opisem i materiałami. Wszelkie działania, których realizacji podejmą się goście, będą oparte na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.

Uroczystość otwarcia rozpoczął Dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury Piotr Wyrobiec, a jako pierwsza zabrała głos Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Jak podkreśla Dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury Piotr Wyrobiec: „To, co znamy jako szkolną teorię, w SOWA możemy poczuć i doświadczyć. Podczas wykonywania zadań w Majsterni goście mogą uzyskać małe podpowiedzi od animatorów, ale, co ważne, pełne rozwiązanie muszą uzyskać samodzielnie, dzięki wykorzystaniu swojej kreatywności. Cieszę się, że zyskujemy nową przestrzeń, jaką jest Stacja Kultury – nasza mapa kulturalnych aktywności stale się powiększa”.

Dyrektor Administracyjna w Centrum Nauki Kopernik Ewa Kloc zwróciła uwagę na to, że: „Pomysł na powstanie całej sieci SOWA był strzałem w dziesiątkę. Widzimy niesamowity potencjał w tych miejscach, do których jeździmy. Wierzymy w to, że SOWA w Wadowicach będzie tętnić życiem i znajdzie się wśród pierwszej piątki najchętniej odwiedzanych Stref Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Mam nadzieję, że kultowe eksponaty, które są wykonane w naszym warsztacie, przez nasz zespół, będą pomagać w rozwoju społeczności oraz że będzie to miejsce nie tylko dla dzieci. Liczę na to, że całe rodziny będą spędzały czas w Majsterni rozwiązując różne ciekawe problemy i zagadki.”

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Wadowicach jest już 32 Strefą na terenie Polski. Nowopowstały obiekt daje jeszcze więcej możliwości do realizowania działań kulturalnych skupionych na potrzebach lokalnej społeczności. SOWA to idealne miejsce do organizacji wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dworzec PKP zyskał drugie życie i zupełnie nowe funkcje. Stał się nie tylko nową Stacją Kultury, ale również pierwszym wadowickim centrum nauki, wzorowanym na Centrum Nauki Kopernik, w którym urządzona jest Majsternia i eksponaty do żywej nauki fizyki oraz chemii, nie tylko dla dzieciaków” – powiedział Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

W uroczystości swoją obecność zaznaczyli również Członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Radny Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik oraz Radni Rady Miejskiej w Wadowicach.

Stacja Kultury to niezwykłe połączenie nowoczesności z epoką galicyjską. Umowę na remont i przebudowę obiektu podpisano w lutym 2021 roku. Koszt inwestycji to 14,7 mln zł, z czego prawie 8,4 mln zł otrzymano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa małopolskiego na lata 2014-2020.

Było z nim dużo zachodu. Kosztował on wiele wysiłku i pieniędzy. Ale efekt jest imponujący. Tak rozpoczynamy kolejny rozdział w 135-letniej historii dworca, który na Naszych oczach staje się wadowicką Stacją Kultury. Zakres prac był gigantyczny, ponieważ powierzchnia użytkowa ma aż 1200 m2. Do zagospodarowania były aż cztery kondygnacje: piwnica, parter, piętro i poddasze oraz nowy dwukondygnacyjny budynek. Całość została wykonana z materiałów najwyższej jakości, tak aby zabytkowy budynek zachował swój oryginalny, wartościowy, galicyjski charakter” – wspomina Bartosz Kaliński.

Dworzec ma wpisywać się stylem i formą w historię ziemi Wadowickiej z okresu Galicji. Dlatego też fasada istniejącego budynku pozostała w większości bez zmian. Gruntownie przebudowana została poczekalnia, przy której powstała strefa relaksu. Forma i styl skrupulatnie oddają ducha galicyjskiego dworca PKP. Posadzka została wykonana z płytek terakotowych, nawiązujących do dawnych zdobień, co w połączeniu z zachowanymi żyrandolami oraz kasami w pełni oddaje historię tego miejsca. Dworzec, oprócz swoich podstawowych funkcji będzie jednocześnie nową, kolejną siedzibą Wadowickiego Centrum Kultury. Na parterze powstała sala dydaktyczno-wystawiennicza z podwieszonymi na szynach ściankami działowymi, co pozwala na dzielenie jej na mniejsze sale. Na piętrze budynku zaplanowano nowoczesne centrum konferencyjne. Można w nim organizować spotkania i szkolenia dla stowarzyszeń oraz grup działających na terenie Gminy, organizujących zajęcia dla lokalnej społeczności. Kompozycja, jak również wyposażenie przestrzeni konferencyjnej zapewni wykorzystanie innowacyjnego sprzętu multimedialnego, czy szerokopasmowego internetu. W tej części odsłonięto istniejący strop. W ten sposób wyeksponowano piękną konstrukcję więźby dachowej, która w idealny sposób oddaje charakter tego miejsca. Ponadto istniejące drewniane belki stropowe wzmocnione stalową konstrukcją, dają możliwość na doposażenie sali w elementy oświetleniowe, pozwalające na eksponowanie wystaw. Pomieszczenie pełni również funkcję ekspozycyjno–wystawienniczą. Na pierwszym piętrze i poddaszu znalazły się sanitariaty, biura oraz pomieszczenie techniczne, które są niezbędne do funkcjonowania całego obiektu. Dalej styl galicyjski oddaje pole nowoczesności. W miejscu starych baraków, obok istniejącego budynku dworca powstał całkowicie nowy dwupiętrowy gmach. Nowy budynek, pomimo prostej i nowoczesnej formy wtopił się w istniejącą zabytkową zabudowę. Znajdą się w nim m.in. szatnie, toalety, pomieszczenia socjalne oraz sala dydaktyczna, którą można podzielić na kilka mniejszych dzięki mobilnym ściankom działowym. Wyposażenie, jak również zaplecze tej sali zapewniają szeroko pojęte możliwości organizacji czasu (spotkań, szkoleń, prelekcji, wykładów itp.) społeczności lokalnej w różnych grupach wiekowych i tematycznych. Przejście z „galicyjskiego” do nowoczesnego obiektu prowadzi przeszklonym korytarzem. Cały obiekt dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych z ograniczoną zdolnością ruchową.

SOWA będzie otwarta dla gości już od 7 grudnia. Wszystkie atrakcje dostępne w wadowickiej strefie są bezpłatne. Dla grup zorganizowanych obowiązkowa jest telefoniczna rezerwacja wejścia (530 793 247).W niedzielę 10 grudnia odbędzie się dzień otwarty dla mieszkańców, podczas którego od godziny 11:00 do 15:00 będą mogli zwiedzać Stację Kultury, a także Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w godzinach od 11:00 do 17:00. W poniedziałek 11 grudnia zaplanowano konkurs na fanpage’u Faceboookowym SOWA na nazwę nowo powstałych sal w Stacji Kultury, która zacznie funkcjonować od stycznia.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: 530 793 247 oraz na stronie www.sowa.wadowice.pl.

Godziny otwarcia wadowickiej Strefy SOWA:

Poniedziałek: NIECZYNNE

Wtorek – Piątek: 9:00 – 15:00

Sobota – Niedziela: 11:00 17:00

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x