fot. Sanktuarium Pasyjno-Maryjnej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Rozpoczęła się budowa ruchomej szopki w Sanktuarium

W kalwaryjskiej bazylice rozpoczęto prace związane z budową ruchomej szopki. Przez najbliższe tygodnie zakonnicy przygotują dekorację, którą będzie można pierwszy raz zobaczyć tuż przed Pasterką.

 

Budowa szopki rozpoczyna się od zamontowania w głównej nawie bazyliki tła oraz podestu, na którym ustawiane są elementy tworzące dekorację. Wcześniej trwają prace na zapleczu. Tworzone są nowe elementy, reperowane te, które się zepsuły.

Jak co roku, tak też i w tym pojawią się nowe figury. Odwiedzający naszą szopkę doskonale wiedzą, że dokładanie każdego roku nowego elementu, to nasza tradycja, dlatego tym razem też będą pewne nowości.

Tło dekoracji to panorama przedstawiająca okolice Betlejem o wymiarach 8 x 11 metrów. Powierzchnia dekoracji zajmuje około 30 metrów kwadratowych. W szopce jest ponad 150 figur, z czego 50 to postaci i elementy ruchome.

Kalwaryjska dekoracja bożonarodzeniowa jest jedną z największych tego typu w Polce i co roku przyciąga tłumy. Jest przygotowywana przez zakonników. Prezentuje codzienne życie mieszkańców Betlejem, ich zawody, miejsca pracy i domostwa. Centralne miejsce zajmie grota ze Świętą Rodziną. Inauguracja szopki nastąpi tuż przed Pasterką.

W tym roku obchodzimy jubileusz 800 lat pierwszej szopki, którą zainscenizował w grocie w Greccio św. Franciszek z Asyżu. Z tej okazji w sanktuarium będą się odbywały różne wydarzenia dla upamiętnienia jubileuszu.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

 

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x