Odpust przy pustelni św. Rozalii oraz piknik rodzinny w Barwałdzie Górnym

Tylko raz w roku w Kaplicy św. Rozalii na puszczy, w pierwszą niedzielę września, otwierają się ciężkie drewniane drzwi. Także i w tym roku 3 września wierni z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Barwałdzie Górnym, ale także z Kalwarii Zebrzydowskiej, Bugaju, pozostałych Barwałdów oraz innych okolicznych miejscowości, przybyły, aby uczcić patronkę tego urokliwego miejsca.

Jest to czas radosnego świętowania, o czym wspomniał ks. proboszcz Krzysztof Rudzik. Co ważne dzięki pomocy Urzędu Miasta już niedługo mają ruszyć prace konserwatorskie przy tym zabytkowym obiekcie, który niedawno wraz z całym inwentarzem został wpisany na Wojewódzką Listę Zabytków. Po mszy św. była możliwość zwiedzenia kaplicy.

Następnie przy muzyce, tańcu i śmiechu, a także wyśmienitych potrawach, radośnie mijał czas podczas pikniku rodzinnego. Nie zabrakło animacji dla dzieci i oczywiście loterii i licytacji, dzięki którym grupa charytatywna z parafii w Barwałdzie Górnym, będzie mogła nieść pomoc potrzebującym. Wśród współbiesiadników zagościł także Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, który przekazał organizatorom symboliczny czek na tysiąc złotych oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotra Janusiewicza i Radnych: Tadeusz Wilka (który był także współorganizatorem wydarzenia) i Marcina Zadory.

 

Kaplica-pustelnia św. Rozalii w Barwałdzie Górnym to zabytkowa drewniana pustelnia pochodząca prawdopodobnie z pierwszej połowy XVIII wieku. Tworzą ją dwie kaplice św. Rozalii i św. Marii Magdaleny oraz cela-pustelnia. Wewnątrz znajdują się: barokowy ołtarz Matki Boskiej i św. Rozalii, dwa barokowe płótna z 1747 przedstawiające Boże Narodzenie i Pokłon Trzech Króli, dziewiętnastowieczne obrazy wotywne związane z Misteriami pasyjnymi zawieszane przez pątników pielgrzymujących do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Pustelni mieszkali pustelnicy m.in. brat Stanisław Saniewski, Zofia Owsianka.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x