2 sierpnia przypada Święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli.  Jest to dzień odpustu tytularnego kalwaryjskiej bazyliki. Tegoroczne uroczystości odpustowe odbywały się w dniach 01-02 sierpnia.

W pierwszym dniu uroczystości o godz. 17.00 (godz. „W”) zabrzmiały dzwony kalwaryjskiej bazyliki, następnie odprawiona została pierwszosobotnia Msza św. wynagardzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po odśpiewaniu I nieszporów, w czasie Eucharystii o godz. 19.00, modlono się w intencji Ojczyzny. Wieczornej liturgii przewodniczył o. Micheasz Okoński, wikary klasztoru. Kaznodzieją odpustowym był o. Beniamin Synycja, misjonarz bernardyński z Libertad w Argentynie. W niedzielne popołudnie (o godz. 15.00) na dróżkach kalwaryjskich odprawiono Drogę krzyżową za Zmarłych. Uroczystości zakończyły II nieszpory i procesja eucharystyczna.

   
Kalwaryjska bazylika nosi wezwanie Matki Bożej Anielskiej. W głównym ołtarzu została umieszczona srebrna figura Maryi w otoczeniu aniołów, którą zakupił w Loreto we Włoszech w 1590 roku biskup Bernard Maciejowski, a poświęcił papież Sykstus V. Figurę przekazał bernardynom Mikołaj Zebrzydowski, fundator sanktuarium. 4 października 1609 roku biskup krakowski Piotr Tylicki w asyście biskupów: łuckiego Pawła Wołuckiego i pomocniczego krakowskiego Pawła Dębskiego, uroczyście konsekrował kościół.

tekst: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
foto: Andrzej Famielec | Kalwaria 24

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x