„Odblaskowa Szkoła” w Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym

Jak co roku Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Stanisławiu Górnym przystąpiła do programu „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Jak podano na stronie kuratorium w Krakowie: „celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.
Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe.”

W ramach „Odblaskowej szkoły” uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali szereg inicjatyw, mających na celu promowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, uwrażliwienie na potrzebę noszenia odblasków, a także wyposażenie pieszych w elementy odblaskowe.

Tradycyjnie już zorganizowano m.in. konkurs plastyczny pt. ”Bezpieczna droga do szkoły” oraz konkurs wiedzy o ruchu drogowym. Na lekcjach dzieci, wspomagane przez nauczycieli, utrwalały wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego. Dużą pomocą w tym zakresie była wizyta w naszej szkole policjanta, który omówił z dziećmi najważniejsze zasady obowiązujące w ruchu drogowym, a następnie przeprowadził z uczniami akcję „Jabłko czy cytryna”: prawidłowo jadący kierowcy byli nagradzani przez dzieci jabłkami, natomiast ci, którzy dopuścili się jakiegoś przewinienia musieli zjeść kawałek cytryny.

Uczniowie z klas I – III zachęcali do noszenia odblasków podczas spaceru po Stanisławiu Górnym. W czasie „odblaskowego pochodu” skandowali hasła, nieśli kolorowe transparenty, rozdawali napotkanym mieszkańcom ulotki oraz odblaski. Idee noszenia elementów odblaskowych dzieci promowały również w miejscowych zakładach obuwniczych, które odwiedziły podczas swojego spaceru.

Aby uwrażliwić kierowców na konieczność dbania o bezpieczeństwo swoje i innych, a także zwrócić ich uwagę na potrzebę szczególnej czujności w okolicach szkoły, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami utworzyli „odblaskowy łańcuch” wzdłuż drogi. Ponadto wolontariusze tworzyli uczniowskie patrole, które pod opieką nauczycieli monitorowały przed lekcjami szkolny parking i przypominały rodzicom przywożącym swoje pociechy do szkoły i przedszkola o konieczności zapinania pasów w samochodzie i przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych.

W październiku odbył się też w szkole „Odblaskowy tydzień” . Wszystkie klasy rywalizowały o tytuł „ KLASY NA BŁYSK”. Do zadań konkursowych należało: wykonanie gazetki ściennej o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wymyślenie rymowanego hasła zachęcającego do noszenia elementów odblaskowych na drodze oraz noszenie na tornistrach odblasków. Po zaciętej i wyrównanej walce konkurs wygrała klasa III.

Dnia 22 października zorganizowano III rodzinny odblaskowy rajd rowerowy, w którym udział wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Trasa tradycyjnie już prowadziła przez Draboż. Podczas rajdu uczestnicy odśpiewali „Barkę” na szlaku papieskim (jako że odbywał się on w dzień wspomnienia naszego patrona, św. Jana Pawła II) oraz piekli kiełbaski w czasie postoju w Stanisławiu Dolnym. Rajd miał na celu promowanie aktywnego spędzania czasu oraz prawidłowych postaw podczas jazdy na rowerze.

W aktualnym roku szkolnym duży nacisk położono na promowanie odblasków wśród seniorów. W sobotę 1 października uczniowie uczestniczyli w Dniu Seniora w Parku Miejskim zorganizowanym przez Radę Seniorów w Wadowicach pod patronatem honorowym Burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego. Stoisko, które nazwali „Centrum Odblaskowym”, było widoczne z daleka. Z umieszczonych w nim plakatów odwiedzający goście mogli dowiedzieć się, jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drogach, dlaczego warto nosić odblaski i jak je prawidłowo umieszczać na ciele. Uczniowie rozdawali również ulotki informujące o konieczności noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym oraz opaski odblaskowe, by każdy przybyły Senior był wyposażony w chroniący go odblask.

3 października grupa wolontariuszy z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na wadowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Wadowickim Centrum Kultury. Po wykładzie inauguracyjnym uczniowie zwrócili się do studentów-seniorów z apelem, aby nosili elementy odblaskowe i przez to zwiększyli swoje bezpieczeństwo na drodze. Oczywiście wręczali również im opaski odblaskowe oraz ulotki informacyjne. Akcje uczniów spotkały się z bardzo miłym przyjęciem, a rozdawane opaski odblaskowe rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Wolontariusze rozdawali seniorom odblaski i ulotki także przy kościele parafialnym w Stanisławiu Górnym po nabożeństwach różańcowych.

Kolejnym działaniem skierowanym do seniorów było zorganizowane w szkole spotkanie „Odblaskowa herbatka dla Babci i Dziadka”, podczas którego uczniowie klas I – III zaprezentowali gościom przedstawienie pt. „Odblaskowe Smerfy”, aby zachęcić seniorów do noszenia odblasków. Odbyła się również prelekcja na temat pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pogadanka funkcjonariusza policji dotycząca sposobów radzenia sobie z manipulacją i próbami oszustwa osób starszych. Na koniec spotkania każdy senior otrzymał opaskę odblaskową oraz ulotkę informacyjną o odblaskach.

27 października uczniowie odwiedzili pensjonariuszy Domu Seniora w Paszkówce, gdzie wystąpili ze swoim odblaskowym przedstawieniem oraz zachęcali do noszenia odblasków i dbania o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Na zakończenie projektu „Odblaskowa szkoła” odbyła się uroczysta gala podsumowująca działania szkoły, na którą przybyli p. Zofia Kaczyńska – Przewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego, oraz p. Piotr Hajnosz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia teatralnego pt. „Odblaskowe Smerfy”, następnie odbył się pokaz odblaskowej mody. Podczas gali rozstrzygnięto przeprowadzone konkursy i wręczono zwycięskim uczniom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, ufundowane przez przybyłych gości i szkolną Radę Rodziców. Nasi goście docenili zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli, a także przypomnieli jak ważne jest noszenie odblasków i dbanie o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Opisane inicjatywy to nie jedyne, jakie podjęto w ramach „Odblaskowej szkoły”. Mamy nadzieję, że wszystkie organizowane działania przysłużą się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x