O. Konrad Cholewa został Definitorem Generalnym OO. Bernardynów na region słowiański – Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce

W dniu wczorajszym (14 lipca) Kapituła Generalna dokonała wyboru Wikariusza Generalnego Zakonu Braci Mniejszych. Został nim o. Isauro Ulises Covili Linfati z Chile. Natomiast dzisiaj (15 VII) ojcowie kapitulni wybrali nowy skład Definitorium Generalnego Zakonu. Wśród nich został wybrany o. Konrad Cholewa.

Definitorami zostali wybrani następujący Współbracia:

  • o. Victor Luis Quematcha (region Afryka – Prowincja św. Antoniego we Włoszech),
  • o. John Wong (region Azja/Oceania – Kustodia św. Antoniego w Singapurze),
  • o. Jimmy Zammit (region anglojęzyczny – Prowincja św. Pawła Apostoła na Malcie),
  • o. Albert Schmucki (region Europy Centralnej – Kustodia Chrystusa Króla w Szwajcarii),
  • o. Cesare Vaiani (region hiszpańsko-włosko-albański – Prowincja św. Antoniego we Włoszech),
  • o. Konrad Cholewa (region słowiański – Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce),
  • o. Joaquin Echeverry (region latynoamerykański 1 – Prowincja Wiary Świętej w Kolumbii),
  • o. César Külkamp (region latynoamerykański 2 – Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP w Brazylii).

Cieszymy się niezmiernie, że jednym z Definitorów Generalnych został o. Konrad Cholewa – Definitor naszej Prowincji i Kustosz kalwaryjskiego Sanktuarium. Życzymy mu wsparcia i opieki Niepokalanej, Patronki naszej zakonnej Prowincji, w pełnieniu nowych obowiązków!

Poniżej zamieszczamy krótki biogram o. Konrada.

O. Konrad Grzegorz Cholewa urodził się 23 lipca 1981 r. w Suchej Beskidzkiej. Po ukończeniu Technikum Hotelarskiego i zdaniu matury w 2001 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. Nowicjat odbył w Leżajsku, a studia filozoficzno-teologiczne w WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2006 r. złożył śluby wieczyste, a w 2008 r. przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 2008-2010 podjął pracę duszpasterską w klasztorze i parafii w Łęczycy, m.in. jako katecheta w liceum ogólnokształcącym. Po dwóch latach został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii duchowości franciszkańskiej. Licencjat doktorski uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie. Studia doktoranckie kontynuował na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie w 2019 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Per totam vitam” (PC 18). Formacja ciągła w dokumentach Zakonu Braci Mniejszych odpowiedzią na nauczanie Kościoła od Soboru Watykańskiego II. W latach 2013-2017 pełnił funkcję wicerektora WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wicemagistra braci kleryków i juniorystów. Na Kapitułach Prowincjalnych w 2017 i 2020 r. powołany został na Definitora Prowincji. Od 2017 r. jest Kustoszem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Warto wspomnieć, że ostatnim Definitorem Generalnym z naszej Prowincji był o. Sylwester Niewiadomy. Wybrany został na ten urząd niemal 50 lat temu. Pełnił go w latach 1973-1979. O. Sylwester urodził się w 1910 r. w Zbarażu. Po nowicjacie odbywał naukę w Prywatnym Gimnazjum Bernardynów we Lwowie. Po odbyciu studiów teologicznych w zakonnym seminarium duchownym we Lwowie przyjął świecenia kapłańskie w 1937 r. Został aresztowany przez Niemców 1 września 1939 r. i osadzony na pół roku czasu w więzieniu w Grudziądzu. W latach 1940-45 był więziony w obozie koncentracyjnym Stutthof. Pełnił wiele ważnych funkcji w Prowincji, m.in. był Prowincjałem (1951-54), 2-krotnie Definitorem Prowincjalnym (1957-63 i 1972-73), 4-krotnie został powołany na Wizytatora Generalnego (1954, 1956, 1957, 1965). Wielokrotnie był także gwardianem i proboszczem. Przez prawie 30 lat posługiwał jako ceniony rekolekcjonista i misjonarz ludowy. Zmarł w 1987 r. w Warszawie.

tekst i foto: Bernadyni.pl

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x