Nowe stawki za wywóz odpadów komunalnych dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska w roku 2021

W 2021 roku w Gminie Kalwaria Zebrzydowska stawki za wywóz odpadów komunalnych będą wynosić 22 zł od osoby i 15 zł dla firm od każdego worka o pojemności do 120 litrów.

W 2021 roku w Gminie Kalwaria Zebrzydowska stawki za wywóz odpadów komunalnych będą wynosić 22 zł od osoby i 15 zł dla firm od każdego worka o pojemności do 120 litrów.

Wywóz odpadów komunalnych od kilku lat jest gorącym tematem nie tylko dla mieszańców naszej gminy, ale także dla mieszkańców gmin ościennych. Ceny za odbiór odpadów komunalnych co roku wzrastają i w tym roku nie będzie niestety inaczej. Wśród wielu czynników wpływający na cenę jaka płaci mieszkaniec jest między innymi opłata środowiskowa w wysokości 302 zł od tony odpadów, a także wielkość % recyclingu, który powinien być wykonany z odebranych odpadów. Dodatkowo na cenę wpływa fakt posiadania przez gminę własnego wysypiska śmieci, a przede wszystkim wielkość wytwarzanych odpadów.

Zgodnie z ustawą, zarządzanie odpadami w gminie powinno się samofinansować. Oznacza to, że suma wpłat od mieszkańców i podmiotów gospodarczych winny pokryć koszt, jaki gmina ponosi. Czy można obniżyć koszty które ponosi mieszkaniec? Niestety nie wydaje się to możliwe, gdyż najkorzystniejsza oferta z przetargu ogłoszonego (a jeszcze nie rozstrzygniętego) przez Urząd Miasta zakłada wzrost kosztów o 16% (z 842,40 zł za tonę do 999 zł za tonę). Dodatkowo warto zauważyć znaczny wzrost wielkości wytwarzanych odpadów przez statystycznego jednego mieszkańca naszej gminy z 13 kg na początku roku 2019, aż do prawie 25 kg pod koniec roku 2019. Cena wywozu odpadów jest zależna od ich ilości produkowanej przez mieszańców.

Na chwilę obecną (dane na 5 października 2020 r.) w systemie zarejestrowanych jest 17.421 osób (przybyło ok. 380 osób), a podmiotów gospodarczych jest zgłoszonych 731 (ubyło ok. 500).  Burmistrz Augustyn Ormanty przedstawił radnym propozycję opłat w wysokości: 22 zł od osoby i 15 zł od podmiotu gospodarczego za każdy oddany worek 120 litrów (zmieszany, segregowany). Radni w głosowaniu po burzliwej debacie przyjęli tę propozycję.

Nadal obowiązuje zniżka za posiadanie kompostownika w kwocie 5 zł od nieruchomości

 

Dla porównania najbliższe mieszkańcy okolicznych gmin będą płacić (lub są przygotowane propozycje stawek dla rad gminnych) za wywóz odpadów komunalnych:

W 2021 roku – Wadowice 19,5 zł od osoby (posiadają własne wysypisko śmieci)

Propozycje opłat jakie mogą zostać przyjęte przez wybrane gminy

miejscowość Obecna cena (2020 r.) na osobę Proponowana cena na 2021 rok na osobę
Andrychów 20 26
Brzeźnica 23 29
Mucharz 19 25
Tomice 19 25
Lanckorona 14 20

 

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x