/Nowa siedziba Rady Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej nie będzie niestety wizytówką kalwaryjskiego rzemiosła

Nowa siedziba Rady Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej nie będzie niestety wizytówką kalwaryjskiego rzemiosła

Z racji wykonywanego zawodu często odwiedzam przeróżne gabinety zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie. Ich wystrój, a zwłaszcza wyposażenie robią piorunujące wrażenie i przynoszą na myśli, najlepsze rzemiosło kalwaryjskie. Gdy więc stało się głośno o przeprowadzce Rady Miasta do budynku po PKO, wyobrażałem sobie, że będzie to żywa reklama kalwaryjskiego rzemiosła, szczególnie iż w kuluarach krążyły opowieści o kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych na wyposażenie, co wynikało z kosztorysu do projektu przebudowy PKO.

Fragment ekspozycji przygotowanej przez uczniów z państwowej szkoły stolarskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej – 1933 rok, – Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji – zbiory NAC Sygnatura: 1-G-2323-3

Niestety rzeczywistość w wydaniu Urzędu Miasta okazała się mijać z dobrą praktyką, a zwłaszcza z możliwością wspierania lokalnego rzemiosła. Zamiast przetargu poprzedzonego konkursem na wystrój, w którym konsorcjum naszych stolarzy, czy też Cechu ukazałoby możliwości tego, co pięknego uda się stworzyć w przemyśle stolarskim, a mamy przecież najlepsze firmy w regionie, to połączono remont z wyposażeniem w jedno. Jak zobaczyłem specyfikacje zamówienia meblowego, to zrobiło mi się przykro. Zamiast pięknych kalwaryjskich mebli otrzymaliśmy, w sumie sam nie wiem co, więc niech sami państwo się zapoznają ze specyfikacją.

Szkoda, że nie zobaczę w nowej siedzibie rady tego, co najlepsze w rzemiośle kalwaryjskim, mimo że cała inwestycja będzie kosztować aż ponad milion sto tysięcy złotych. W ramach przebudowy w byłym budynku PKO ma znajdować się siedziba Rady Miasta wraz z sekretariatem oraz archiwum miejskie.

 

Całą dokumentację tego wiekopomnego dzieła można odnaleźć w BIP Gminy Kalwaria Zebrzydowska: https://bip.malopolska.pl/umkalwariazebrzydowska,a,1572638,przebudowa-pomieszczen-w-budynku-po-bylym-pko-w-kalwarii-zebrzydowskiej-na-potrzeby-archiwum-i-sali-.html

Reklama