Nowa siedziba Rady Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej nie będzie niestety wizytówką kalwaryjskiego rzemiosła

racji wykonywanego zawodu często odwiedzam przeróżne gabinety zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie. Ich wystrój, a zwłaszcza wyposażenie robią piorunujące wrażenie i przynoszą na myśli, najlepsze rzemiosło kalwaryjskie. Gdy więc stało się głośno o przeprowadzce Rady Miasta do budynku po PKO, wyobrażałem sobie, ze będzie to żywa reklama kalwaryjskiego rzemiosła, zwłaszcza że w kuluarach krążyły opowieści o kwotach rzędu 300 tysięcy złotych na wyposażenie.

Z racji wykonywanego zawodu często odwiedzam przeróżne gabinety zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie. Ich wystrój, a zwłaszcza wyposażenie robią piorunujące wrażenie i przynoszą na myśli, najlepsze rzemiosło kalwaryjskie. Gdy więc stało się głośno o przeprowadzce Rady Miasta do budynku po PKO, wyobrażałem sobie, że będzie to żywa reklama kalwaryjskiego rzemiosła, szczególnie iż w kuluarach krążyły opowieści o kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych na wyposażenie, co wynikało z kosztorysu do projektu przebudowy PKO.

Fragment ekspozycji przygotowanej przez uczniów z państwowej szkoły stolarskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej – 1933 rok, – Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji – zbiory NAC Sygnatura: 1-G-2323-3

Niestety rzeczywistość w wydaniu Urzędu Miasta okazała się mijać z dobrą praktyką, a zwłaszcza z możliwością wspierania lokalnego rzemiosła. Zamiast przetargu poprzedzonego konkursem na wystrój, w którym konsorcjum naszych stolarzy, czy też Cechu ukazałoby możliwości tego, co pięknego uda się stworzyć w przemyśle stolarskim, a mamy przecież najlepsze firmy w regionie, to połączono remont z wyposażeniem w jedno. Jak zobaczyłem specyfikacje zamówienia meblowego, to zrobiło mi się przykro. Zamiast pięknych kalwaryjskich mebli otrzymaliśmy, w sumie sam nie wiem co, więc niech sami państwo się zapoznają ze specyfikacją.

Szkoda, że nie zobaczę w nowej siedzibie rady tego, co najlepsze w rzemiośle kalwaryjskim, mimo że cała inwestycja będzie kosztować aż ponad milion sto tysięcy złotych. W ramach przebudowy w byłym budynku PKO ma znajdować się siedziba Rady Miasta wraz z sekretariatem oraz archiwum miejskie.

 

Całą dokumentację tego wiekopomnego dzieła można odnaleźć w BIP Gminy Kalwaria Zebrzydowska: https://bip.malopolska.pl/umkalwariazebrzydowska,a,1572638,przebudowa-pomieszczen-w-budynku-po-bylym-pko-w-kalwarii-zebrzydowskiej-na-potrzeby-archiwum-i-sali-.html

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
xyz
xyz
24 czerwca 2019 16:14

A nie lepiej kupić w IKEA, niż drażnić ludzi widokiem mebli cisowych wykonanych w Kalwarii w 1933 roku? Nie mówiąc o tym, jakie się meble obecnie tutaj robi, jak choćby trony papieskie.

Max
Max
Reply to  xyz
25 czerwca 2019 10:12

A po co płacić IKEI- skoro mamy tradycje rzemieślnicze od XVII wieku. mamy wielu zdolnych stolarzy którzy by takie meble zrobili z zamkniętymi oczami. Nie mówiąc o Szkole Stolarskiej z 100 letnią tradycją…
Nie lepiej dać zarobić naszym stolarzom.

xyz
xyz
Reply to  Max
26 czerwca 2019 12:57

Pewnie, że lepiej. Tylko gdzie kupią mebelki decyduje firma remontowa 😀

3
0
Would love your thoughts, please comment.x