Nowa książka o rodzie Brandysów – właścicielach Kalwarii Zebrzydowskiej

W Skawinie ukazała się książka autorstwa młodego regionalisty Adriana Musiała i znanej działaczki społecznej Zuzanny Wędzicha z Wielkich Dróg, przedstawiająca dzieje słynnego rodu Brandysów herbu Radwan.

Książka oparta jest oparta na bogatym materiale źródłowym, zbieranym od wielu lat przez działaczy regionalnych w Skawinie i okolicach. Publikacja składa się przede wszystkim z wątku kalwaryjskiego rodziny, gdyż w latach 1835-1905 Brandysowie byli właścicielami dóbr kalwaryjskich. Pokazane są także inne wątki obecności rodziny w naszych okolicach i ich niewątpliwe zasługi dla całego regionu. Autorzy skupili się na poprawieniu wielu błędów, na które trafia się analizując historię Brandysów, zwłaszcza fakt powiązania ze słynnym śląskim rodem Brandysów z Graboszyc.

Nie jest to publikacja naukowa, ale próba połączenia wielu faktów dotyczących Brandysów, wytłumaczona w sposób przejrzysty z ciekawym i nieznanym dotąd materiałem ikonograficznym, podarowanym przez potomków słynnego rodu. Autorzy serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska na prezentację książki, która odbędzie się w niedzielę 16 października o godz. 16:00 w Pałacyku „Sokół” w Skawinie przy ul. A. Mickiewicza 7.

Książkę będzie można nabyć podczas uroczystości. Szczegóły na plakacie.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
12 października 2022 15:43

Kalwaryjscy radni jutro podejmą decyzje w sprawie nowego miasta partnerskiego Truskawiec. Tylko nie wiem czy wiedzą, że : „Jak wiele innych miast, również Truskawiec przyznaje wyróżnienia za zasługi dla miasta i honorowe obywatelstwo. Na liczącej szesnaście nazwisk liście znajdują się dwa, które mogą budzić spore kontrowersje, zwłaszcza w opinii Polaków. Pierwszym z kontrowersyjnych honorowych obywateli Truskawca jest Stepan Bandera. Co ciekawe, tamtejsze władze decyzję o przyznaniu wyróżnienia ukraińskiemu nacjonaliście podjęły stosunkowo niedawno, w 2011 roku. Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Po podziale, jeden z odłamów organizacji nazwano OUN-B, a jej członków określano mianem „banderowców”. Banderowska OUN stworzyła… Czytaj więcej »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x