Podobnie jak w ubiegłym roku, Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięła udział w Narodowym Czytaniu. W sobotnie przedpołudnie, 2 września 2017, Goście Biblioteki czytali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Miejscem akcji dramatu Wyspiańskiego są podkrakowskie Bronowice. To właśnie tu, w listopadzie 1900 roku, odbyło się wesele, na którym gościem był Stanisław Wyspiański – młodopolski poeta, dramaturg i malarz. Spotkanie z okazji ślubu poety Lucjana Rydla z wiejską dziewczyną, Jadwigą Mikołajczykówną, zgromadziło przedstawicieli dwu światów – inteligencję z Krakowa, reprezentowaną przez rodzinę i przyjaciół Pana Młodego oraz chłopów, krewnych i sąsiadów Panny Młodej. Wesele stało się pretekstem do jednej z najbardziej znaczących wypowiedzi literackich na temat społeczeństwa polskiego, a rozświetlona weselna chata staje się symbolem ówczesnej Polski. Wyspiański poddaje próbie gotowość Polaków do narodowego zrywu, na który czeka zniewolona od ponad 100 lat Ojczyzna. W trzech aktach dramatu twórca dokonał rewizji narodowych mitów i wiary we wspólny czyn chłopów i inteligencji w imię walki o niepodległość. Gorzki obraz niemożności porozumienia społeczeństwa zilustrował symbolicznym chocholim tańcem w finale dramatu.
„Wesele” przyniosło Wyspiańskiemu nieprzemijająca sławę i zaszczytne miano Czwartego Wieszcza.
Narodowe Czytanie dramatu przypada na szczególny moment – w listopadzie mija 110 lat od śmierci autora , a w 2019 przypada 150 rocznica jego urodzin. Wizja polskości prezentowana przez Wyspiańskiego ma ponadczasową wartość i stanowić będzie wprowadzenie do obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To znakomita okazja, aby przypomnieć dorobek tego wybitnego przedstawiciela Młodej Polski i jednego z największych polskich twórców.
Nasze zaproszenie na Narodowe Czytanie przyjęli przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy miasta i gminy – w sumie 18 osób.
Akt I „Wesela” czytali:
p. Augustyn Ormanty – Dziennikarz
p. Andrzej Pawlus – Czepiec
p. Zuzanna Bednarz-Paduch – Radczyni
p. Anna Kucharczyk – Klimina
p. Elżbieta Login – Ksiądz
p. Julia Moskwa – Panna Młoda
p. Tomasz Dziedzic – Pan Młody
p. Mieczysław Login – Poeta
p. Krystyna Maluty – Żyd
p. Danuta Tatar – Rachel
p. Marcin Wolak – Gospodarz
p.Stanisław Babiński – Ojciec
p. Iwona Niedźwiedź – Dziad
oraz uczniowie kalwaryjskich szkół:
Michalina Porzycka – Maryna
Natalia Tyrpa – Zosia
Natalia Petek – Haneczka
Paweł Petek – Kasper
Wiktor Porzycki – Jasiek
Spotkanie wzbogacone zostało materiałami multimedialnymi . W lokalu Biblioteki można także obejrzeć Wystawę „Wokół Wesela i rodziny Wyspiańskich”. Warto nadmienić, że w kalwaryjskiej Bibliotece, która nosi imię Stanisława Wyspiańskiego, kilkakrotnie gościła Pani Leokadia Wyspiańska, synowa artysty oraz wnuczka, Dorota Wyspiańska-Zapędowska.
Składamy serdeczne podziękowania Gościom Biblioteki, dzięki którym mieliśmy okazję raz jeszcze usłyszeć tekst dramatu i zanurzyć się w atmosferę bronowickiego wesela sprzed ponad 100 lat.
Czujemy się w miłym obowiązku złożyć podziękowanie Panu dr hab. Augustynowi Ormantemu , Burmistrzowi Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, za objęcie lokalnym Honorowym Patronatem naszego spotkania i osobisty udział w Narodowym Czytaniu.
Tekst i fot. – biblioteka.kalwaria.pl
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości