Narodowe Czytanie w Kalwarii Zebrzydowskiej – „Katarynka”

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Również w specjalnym nagraniu Para Prezydencka zachęcała do udziału w tegorocznej akcji. Agata Kornhauser-Duda w filmie podkreśla, że wybrane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”.

W Kalwarii Zebrzydowskiej także odbyło się Narodowe Czytanie – 7 września 2019 r. o godz. 10.00 w Sali Widowiskowej CKSiT, ul. Broniewskiego 3 – wybór padł na „Katarynkę” Bolesława Prusa. W Kalwarii Zebrzydowskiej Narodowe Czytanie było już po raz czwarty organizowane przez Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego. Nowelę czytali: Augustyn Ormanty – Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, Krystyna Maluty – nauczyciel Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej, Marcin Wolak – solista, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, Zuzanna Bogunia – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Dąbrówce, Iwona Niedźwiedź – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Brodach, Zofia Janiczak – uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Brodach, Gminny Mistrz Pięknego Czytania, Aleksandra Pilch – uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wicemistrz Pięknego Czytania, Danuta Tatar – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Jarosław Lenik – radny Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Krzysztof Zubrzycki – Mistrz Ortografii Polskiej 2018, Ewa Starzak – nauczyciel Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Atrakcją spotkania będzie występ warszawskiego kataryniarza Pana Piotra Bota, który opowiadał barwnie o życiu kataryniarza i zdradzał niektóre sekrety swej pracy.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x