Narodowe Czytanie 2022 w Wadowicach

3 września 2022 roku Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Wadowickie Centrum Kultury oraz Wadowicka Biblioteka Publiczna zapraszają na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. W tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” odczytane zostaną fragmenty utworu „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza.

W pierwszą sobotę września, o godzinie 19.00 na wadowickim rynku odbędzie się XI edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna akcja odbędzie się we współpracy ze wszystkimi instytucjami kultury w mieście. Do organizacji wydarzenia zaangażowało się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Wadowicka Biblioteka Publiczna, Wadowickie Centrum Kultury, a także Gmina Wadowice. Przy akompaniamencie muzyki klasycznej przyjaciele i pracownicy zaangażowanych instytucji odczytają fragmenty utworu Adama Mickiewicza – „Ballady i romanse”.
Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał z tej okazji w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
W przypadku niepogody, wydarzenie odbędzie się w auli wadowickiej biblioteki.

Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
janek
janek
31 sierpnia 2022 20:03

file:///C:/Users/Admin/Downloads/P%20Wadowicki%20(k)%2022.pdf

a może lepiej to poczytać ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x