W piątkową noc będziemy światkami najdłuższego zaćmienia Księżyca w tym wieku. Rozpocznie się ono w piątek (27 lipca 2018 r.) o godz. 20:30, a zakończy o 23:13. Obserwacje możemy rozpocząć praktycznie od wschodu Księżyca.
Kalwaria wydaje się być zatem dobrym miejscem do dokonania takich obserwacji. Warto więc, poświęcić piątkowy wieczór i na romantycznym spacerze spoglądać w niebo, szczególnie, że następne tak długie zaćmienie Księżyca zdarzy się dopiero w 2123 roku. Możliwe, że zaćmienie pomoże zaobserwować nam pierwsze Perseidy (potocznie zwane sierpniowymi spadającymi gwiazdami), których maksimum zaobserwujemy po sierpniowym nowiu. Bardziej wytrwali obserwatorzy mogą obserwować także mogą obserwować koniungcje Marsa z całkowicie zaćmionym Księżycem.
Do obserwacji zaćmienia nie potrzeba żadnego sprzętu, choć wygodnie jest posiadać lornetkę (lub teleskop). Do fotografowania zaćmienia przydatny będzie statyw, aparat który może wykonywać fotografie powyżej 1 sekundy w czasie maksimum zaćmienia i „długi” obiektyw rzędu 400-500 mm (ekwiwalentu dla aparatów małoobrazkowych 35 mm). Przy wybieraniu sprzętu do astrofotografii amatorskiej jest to ważniejsze, aniżeli krotność zoom.
Fotografować i obserwować można wszędzie, skąd widoczne bedzie zjawisko gołym okiem, czyli nawet z przydomowego balkonu. Najlepiej jednak wybrać się za miasto. Obserwacje z Kalwarii utrudnione są z powodu dużego „smogu świetlnego” (spowodowanego dużą ilością emisji w niebo światła zwłaszcza przez nieekologiczne oświetlenie dróg, chodników i marketów) oraz zanieczyszczeniem wieczornym powietrza w wyniku pojawiania się pyłów z przydomowych kotłowni. Dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji oraz fotografowania, będzie teren z otwartym widokiem na południe, południowy-wschód. Polecam zatem: drogę z Barwałdu do Stryszowa w jej najwyższym punkcie, okolicę Wysokiej. Warto wcześniej się wybrać, aby obejrzeć miejsce, skąd chcemy dokonać obserwacji.
Dzięki uprzejmości p. Jarosława Leskiego naszego lokalnego astronoma-amatora, prezentujemy symulację zaćmienia Księżyca wykonaną w programie Stellarium.
Dokładny przebieg zaćmienia:
Tekst: Andrzej Famielec
Konsultacja astronomiczna: Jarosław Leski
About Author
You may also like
-
Profesjonalne mycie elewacji – przywróć blask fasadzie budynku!
-
Wytańczyć poezję Wojtyły – Muzeum papieskie zaprasza na wyjątkowe warsztaty
-
Gmina Lanckorona czeka na głosy w plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski!
-
Wystawa ilustracji „Słowacki – miedzy słowem a obrazem”
-
Zapraszamy na cykl wykładów „Motyw Anioła w architekturze i sztuce Ziemi Wadowickiej”
-
85 lat temu Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę
-
WCK zaprasza do Zespołu Pieśni i Tańca „Wadowice”!
-
Zbiórka dla powodzian! OSP Zebrzydowice – Czwartek – Piątek 18:00-21:00
-
JAKI BYŁ KOCIOŁ Art FESTIVAL W TYM ROKU?