Na planie filmowym kolejnej części tryptyku o Mikołaju Zebrzydowskim - w Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach - 3 lipca 2018r. - fot. Andrzej Famielec

Na planie filmu o Mikołaju Zebrzydowskim

W Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach po raz kolejny, na plan filmowy wyszli zarówno zawodowi aktorzy, jak i podopieczni konwentu, bracia, pracownicy i wolontariusze. Trwa bowiem realizacja kolejnego filmu z serii Zebrzydowski. III część rozgrywa się wczasach współczesnych i nawiązuje do współczesnych problemów. Mikołaj Zebrzydowski był Fundatorem Konwentu i założycielem Kalwarii Zebrzydowskiej, osobą o której jednak nie wiemy zbyt wiele. Seria filmów ma między innymi przybliżyć jego postać.

W Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach po raz kolejny, na plan filmowy wyszli zarówno zawodowi aktorzy, jak i podopieczni konwentu, bracia, pracownicy i wolontariusze. Trwa bowiem realizacja kolejnego filmu z serii Zebrzydowski. III część rozgrywa się wczasach współczesnych i nawiązuje do współczesnych problemów.

Mikołaj Zebrzydowski był Fundatorem Konwentu i założycielem Kalwarii Zebrzydowskiej, osobą o której jednak nie wiemy zbyt wiele. Seria filmów ma między innymi przybliżyć jego postać.

Na plan filmowy zaprosił mnie Jarosław Leski, na barkach którego spoczywają zdjęcia do filmu. Po obejrzeniu poprzednich części czyli „Snu o Kalwarii” i „Zebrzydowskich Sianokosów” z radością przyjąłem propozycje. Chciałem na własne oczy zobaczyć jak powstają te filmy, w jakiej atmosferze i z jakim zaangażowaniem twórcy opowiadają o Mikołaju Zebrzydowskim i jego spuściźnie – okolicznych miejscowościach, klasztorach, Kalwarii oraz dorobku niematerialnym, który pozostawił nam mieszkańcom tej ziemi – jako swoje dziedzictwo…

Po przyjeździe czekali na nas już pierwsi aktorzy, którzy oddawali się ostatnim chwilom relaksu przed zdjęciami.

 

W refektarzu zaś Piotr Piecha rozmawiał z Weroniką czyli filmową Moniką o roli i o tym, jak zagrać dzisiejsze sceny.

 

Na planie filmowym kolejnej części tryptyku o Mikołaju Zebrzydowskim – w Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach – 3 lipca 2018r. – fot. Andrzej Famielec

Podczas przygotowania planu filmowego przez Jarka Leskiego, na plan docierali ostatni aktorzy, poprawiano garderobę, ustawiano rekwizyty.

 

Na planie pomimo napitego harmonogramu, panowała rodzinna atmosfera. Przed samymi zdjęciami reżyser i autor scenariusza ks. Tomasz Szarliński przybliżył nam postać Mikołaja Zebrzydowskiego, oraz fragment życiorysu, który miał zostać odzwierciedlony w dzisiejszym planie filmowym. Wszyscy aktorzy, a zwłaszcza pensjonariusze i podopieczni Konwentu z wielkim zaangażowaniem wypełniali polecenia reżysera. Samo zaś kręcenie scen przebiegało w sposób szybki i bez większych komplikacji.

 

Film powstaje w ramach projektu pn. Zebrzydowski 2017, którego zasadniczym celem jest budowa Mostów Miłosierdzia. Wzięli w nim udział mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, nasi koledzy z Warsztatu Terapii Zajęciowej, bracia, pracownicy i wolontariusze Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach.

Mam nadzieję, że tak piękne inicjatywy integracyjne i co ważne promocyjne dla Kalwarii Zebrzydowskiej, Zebrzydowic i całego regionu, spotkają się z uznaniem oraz pomocą zarówno mieszkańców regionu, jak i władz samorządowych oraz prywatnych przedsiębiorców.

 

Wsparcie dla projektu filmowego można przekazać:

Stowarzyszenie Dobroczynne imienia Mikołaja Zebrzydowskiego

Zebrzydowice 1, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska

KRS: 0000569685, REGON: 362165960, NIP: 5512622291

Numer konta: Bank Pekao S.A. o/Wadowice

47 1240 4197 1111 0010 6497 0520

Andrzej Famielec

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x