Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz z wizytą w Kalwarii

W dniu wczorajszym (20 marca 2019 r.) do Kalwarii Zebrzydowskiej z roboczą wizytą przybyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. W czasie bardzo napiętego harmonogramu wizyty Pani Minister znalazła czas na spotkania z przedsiębiorcami, rzemieślnikami, młodzieżą i kadrą nauczycielską kształcącą KEN. Nie zabrakło także czasu na krótką wizytę w Kalwaryjskim Sanktuarium. Jadwiga Emilewicz przybyła do Kalwarii na zaproszenie Burmistrza Augustyna Ormantego.

W dniu wczorajszym (20 marca 2019 r.) do Kalwarii Zebrzydowskiej z roboczą wizytą przybyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. W czasie bardzo napiętego harmonogramu wizyty Pani Minister znalazła czas na spotkania z przedsiębiorcami, rzemieślnikami oraz młodzieżą i kadrą nauczycielską kształcącą w KEN. Nie zabrakło także czasu na krótką wizytę w Kalwaryjskim Sanktuarium. Jadwiga Emilewicz przybyła do Kalwarii na zaproszenie Burmistrza Augustyna Ormantego.

Wizytę Pani Minister rozpoczęła w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, gdzie uczestniczyła w Dniu Przedsiębiorczości. Poprowadziła tam lekcję przedsiębiorczości dla młodzieży szkolnej. Jej pierwsze wspomnienia z przedsiębiorczością, jak wspomniała uczniom podczas prowadzonej lekcji, są związane z Kalwarią Zebrzydowską, gdzie jako dziecko, sama wybierała właśnie w naszym mieście meble do swojego pokoju. Następnie Pani Minister odpowiadała na pytania uczniów, a także prowadziła rozmowy na temat usprawnienia działania szkół zawodowych, m.in. poprzez możliwość sprzedawania wyrobów, które są wytwarzane w czasie praktyk szkolnych, o czym wspominał Dyrektor placówki pan Zbigniew Stradomski. Pani Minister otrzymała w prezencie od Szkoły meble i akcesoria wykonane przez uczniów, które jak zapowiedziała znajdą się u niej w Ministerstwie.

Na krótkim briefingu prasowym w KEN, padło wiele słów o współpracy pomiędzy szkołami, a przedsiębiorstwami, co szczególnie uwypuklił dyrektor mebloformu Pan Krzysztof Kosek. Podkreślił on ścisłą współpracę, jaką prowadzi jego firma z nie tylko z kalwaryjską szkołą. Jako największy producent mebli w regionie widzi i poleca współpracę ze szkołami zawodowymi, gdyż to przekłada się później na jakość pracy i wielu z jego pracowników, trafiło właśnie do mebloformu w ten sposób.

Następnie Pani Minister odwiedziła firmę Conhpol, gdzie zwiedziła zakład produkcyjne, przyjrzała się pracy na hali a także spotkała się z uczniami, którzy brali udział w Dniu Przedsiębiorczości. Prezes Conhpolu Pan Henryk Konopka zapoznał Minister Emilewicz z trudnościami piętrzącymi się przed producentami obuwia oraz ze zmianami, jakich oczekiwali by przedsiębiorcy.

Po południu w Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Starym Kinie spotkała się z lokalnymi przedsiębiorcami. Tematem spotkania były zmiany i ułatwienia jakie wprowadził rząd, jak np. przyspieszona amortyzacja, która była postulatem poprzedniego (2016 r.) spotkania minister z przedsiębiorcami z Kalwarii. Ta propozycja przedsiębiorców weszła w życie półtora roku temu. „Często powtarzam, że to jest pomysł przedsiębiorców z Kalwarii” – zaznaczyła minister Emilewicz. Przedsiębiorcy dopytywali się o nurtujące ich problemy, jak opłaty za energię elektryczną (i tu usłyszeli, że w ciągu kilku tygodni powinno już wejść w życie rozporządzenie mogące obniżyć koszty energii dla przedsiębiorców), także dopytywali się o walkę z nieuczciwą konkurencją produkującą poza unią europejską towary, a sprzedającą je pod szyldem polskim lub europejskim. Minister wspomniała między innymi o wsparciu i zachęceniu małych i średnich przedsiębiorstw w udziale w przetargach publicznych, gdzie pewna ich cześć będzie właśnie zarezerwowana dla sektora MSP.

Na spotkaniu poruszono także inicjatywę utworzenia w Kalwarii Izby Tradycji Rzemiosła, o którą od 3 lat usilnie zabiega Stowarzyszenie „Niezależni Kalwaria”. Inicjatywę tę pięknie wsparł burmistrz Augustyn Ormanty, który wpisał ten punkt do programu spotkania z Jadwigą Emilewicz. Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej Pan Zbigniew Pyrek przeczytał list intencyjny w sprawie utworzenia Izby Rzemiosła – Muzeum w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dotychczasowe starania o powstanie tej instytucji, oraz krótką historię Izby Pamięci prowadzonej przez Stowarzyszenie „Niezależni Kalwaria”, przybliżył Prezes Stowarzyszenia Pan Zbigniew Kochan. Wręczył on także pamiątkowe wyroby, jakie są wyrabiane z drewna i jakie były kiedyś wizytówką naszego miasta. W trakcie spotkania został także poruszony temat zanieczyszczenia i ochrony środowiska.

Wizyta w Kalwarii Zebrzydowskiej ma zawsze dwa obowiązkowe punkty, są nimi Klasztor, na który Pani Minister udała się po wizycie w KEN, oraz pawilon wystawowy Cechu Rzemiosł Różnych. Podczas zwiedzania Pawilonu, Jadwiga Emilewicz uznaniem wypowiadała się o prezentowanych meblach, oraz wysokiej jakości ich wykonania. W czasie wizyty w Cechu, poruszono także tematy związane trudnościami i nadziejami rzemiosła.

Miejmy nadzieję, że do tych dwóch obowiązkowych punktów wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej dojdzie trzeci i Izba Rzemiosła niedługo powstanie.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x