Kilka lat temu zaczęłam zbierać materiały do książki o swojej rodzinie , pochodzącej z okolic Kalwarii. Tak trafilam do  Parafii w Zebrzydowicach. Tam odnalazłam 2  księgi (jedne z najstarszych w Polsce!) metrykalne z lat 1628-1777.

Były mocno zniszczone, pisane skomplikowaną kościelną łaciną, czasem nabazgrane tak, że odszyfrowanie ich wymagało  wiele czasu i  znajomości historii. Na szczęście udało mi się pozyskać do tych prac wybitnego specjalistę – historyka, prof. dr. hab. Dariusz Kupisza z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.

Księgi te własnym kosztem odrestaurowałam, zdygitalizowałam, a po przetłumaczeniu i opracowaniu, wydałam w niewielkim nakładzie dla pasjonatów historii i genealogii.

Wszyscy  dawni mieszkańcy dzisiejszej  Kalwarii, Brodów, Bugaja, Leńcz, Solcy, Stanisławia Dolnego i Górnego, Przytkowic, Czernej, a także Wysokiej  i części Barwałdu – które przed 400 lat stanowiły jedna parafie – znajdą tu swoich przodków dzięki którym żyjemy.  Ja odnalazłam w tych księgach  15 pokoleń moich pra, pradziadów – od Jana Jaskiernego i jego żony Zofii, do pradziadka mojego taty, Karola Jaskiernego,

Księgi zawierają akty urodzin, śmierci  i ślubów. Są wielką skarbnicą nie tylko historii naszych rodzin, ale i  informacji o ich życiu i zwyczajach.

Gorąco polecam je wszystkim tym, którzy są zainteresowani skąd pochodzą….

 

To fantastyczny prezent pod choinkę i temat do rozmów przy świątecznym stole!!

Kontakt- tjaskierny@tejot.com.pl

3.3 7 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x