Kolejna kapliczka w gminie odzyskała dawny blask

Gmina Kalwaria Zebrzydowska kontynuuje odnawianie kapliczek jakie znajdują się na jej terenie. Tym razem dawny blask odzyskała przydrożna kapliczka w Barwałdzie Górnym. To kapliczka słupowa zwieńczona krzyżem i figurką Jezusa frasobliwego. Co najważniejsze jest to jedna z najstarszych kapliczek przydrożnych jakie znajdują się na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska wspomniana kapliczka pochodzi z 1838r.

Całość prac wyniosła 28.200 zł, a prace konserwatorskie zostały dofinansowane w ramach programu Małopolskie Kapliczki kwota 12 tys. i zostały wykonane przez konserwatora Stanisława Strzelczyka.

Kapliczka została wykonana z piaskowca, jej rok wykonania datuje się na 1838r. Konstrukcję stanowią dwa proste stopnie na planie kwadratu, na których umieszczono cokół. Kapliczkę wieńczyła latarnia, która w swej najwyższej części posiada metalowy krzyż. Dodatkowo zdobi ją niewielka wnęka, w której niestety nie zachowała się oryginalna figurka.

Stan figurki był bardzo zły i natychmiast wymagała natychmiastowych prac konserwatorskich, głównymi czynnikami niszczącymi była woda, a także malarska powłoka.

Ogromnym zagrożeniem zarówno dla obiektu jak i użytkowników drogi stanowiła lokalizacja kapliczki znajdująca się zaledwie pół metra od lokalnej drogi. Pierwotnie taka lokalizacja była odpowiednia, gdy drogą poruszały się wozy konne czy też bryczki, jednak obecnie w związku ze zwiększeniem się ruchu konieczne było też przeniesie całej kapliczki w inne miejsce.

Poprawa stanu kapliczki wymagała jej demontażu, wykonano nowy fundament, dokonano gruntownej konserwacji, oczyszczono kamień, dokonano też wzmocnienia poprzez użycie odpowiednich środków, uzupełniono ubytki, uczytelniono fragmenty inskrypcji.

W odbiorze prac uczestniczyli Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, radny Tadeusz Wilk, sołtys Jolanta Oleksy, wykonawca i pracownicy Urzędu Miasta.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x