Kalwaryjska Biblioteka zaprasza na Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Biblioteka Publiczna w Kalwarii zaprasza do wspólnej lektury „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w sobotę 9 września 2023 o godz. 10.00.

To 12 odsłona ogólnopolskiej akcji, której patronuje Prezydent RP. Jak co roku do czytania zapraszamy przedstawicieli władz samorządowych, naszych czytelników i osoby zaprzyjaźnione z Biblioteką w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Fragmenty „Nad Niemnem”  czytać będą:

Melania Gaura

p. Edyta Gurdek

p. Klaudia Płonka

p. Krystyna Smajek

p. Danuta Tatar

p. Urszula Zajączkowska-Wąsik

Jan  Kurczych

p. Mirosław Płonka

p. Marcin Wolak

Gościem Specjalnym tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest aktor p. Wojciech Trela. Okolicznościowy list Prezydenta RP, odczyta Burmistrz Miasta p. Augustyn Ormanty. Osoby, które przyniosą swój egzemplarz książki mogą otrzymać pamiątkową pieczęć, przysłaną z Kancelarii Prezydenta. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa okolicznościowa „Kwiaty znad Niemna” autorstwa p. Justyny Polakowskiej.

Do jej realizacji wykorzystano fragmenty prozy i listów Elizy Orzeszkowej, teksty Józefa Bachórza, Artura Górskiego i Magdaleny Joncy. Grafikę stworzono na bazie „Zielnika z kwiatami nadniemeńskimi” Elizy Orzeszkowej oraz fotografii z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Zapraszamy do uczestnictwa w tym szczególnym wydarzeniu!

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x