Jasełka: Jak to z Narodzeniem Boskim było

Zapraszamy na Jasełka Teatru Młodych ze Stryszowa, które będą wystawiane 5 stycznia w Kalwarii – sala widowiskowa CKSiT. Bezpłatne wyjściówki na to wydarzenie do odbioru od 17 grudnia (poniedziałek) w Starym Kinie.

Zapraszamy na Jasełka Teatru Młodych ze Stryszowa, które będą wystawiane 5 stycznia w Kalwarii – sala widowiskowa CKSiT. Bezpłatne wyjściówki na to wydarzenie do odbioru od 17 grudnia (poniedziałek) w Starym Kinie.

Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy stara się żyć tradycją swoich dziadków, dlatego sięgnęli tym razem do szopek wesołych ludu z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej wydanych drukiem w 2 połowie XIX i po fragmenty jasełek w tradycyjnej dla naszej okolicy gwarze. Osią kompozycyjną jest dom na wsi, do którego przychodzą kolędnicy. Te części, w których zobaczymy Gospodarza, Gospodynię i ich córki, są najbardziej rodzime dla samych aktorów, bowiem są to fragmenty jasełek odegranych przez dziadków i rodziców aktorów Teatru przed 50-cioma laty u zbocza góry Chełm. Nie zabraknie więc informacji o zapomnianych zwyczajach bożonarodzeniowych i zaprezentowane zostaną teksty, które zyskają swoją drugą młodość. Bo czy znane nam są wróżby wigilijne, wedle których układanie przez panny zaraz po wieczerzy wigilijnej butów aż do progu miało wyłonić tę szczęśliwą dziewczynę, która w nadchodzącym roku doczeka się zamążpójścia lub liczenie sztachet w płocie, w tym samym celu? Do elementów tradycyjnych zostały wplecione fragmenty bardziej współczesne, które ubogacają materię z przeszłości, przydając owym starym tekstom nowego charakteru. W ten sposób np. sceny u Heroda nabierają nowego, niebanalnego znaczenia.

Spektakl JAK TO Z NARODZENIEM BOSKIM BYŁO opowiada historię Bożego Narodzenia w formie wizyty kolędniczej, która zdecydowanie różni się od tych współczesnych. Spektakl odbędzie się w:

sali widowiskowej na ul. W. Broniewskiego 3 w Kalwarii Zebrzydowskiej w sobotę 5 stycznia 2019 roku o godzinie 18:00,

a także w Mucharzu, 6 stycznia, również w sali widowiskowej tamtejszego Centrum Kultury, znajdującego się przy Urzędzie Gminy.

źródło: CKSiT Kalwaria Zebrzydowska

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x