Jan Paweł II zostanie patronem Kalwarii Zebrzydowskiej

Jan Paweł II zostanie ogłoszony Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Stanie się to w roku Jego 100. urodzin, podczas  uroczystości Odpustu Wniebowzięcia NMP. Do Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej dotarł akt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.

Jan Paweł II zostanie ogłoszony Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Stanie się to w roku Jego 100. urodzin, podczas  uroczystości Odpustu Wniebowzięcia NMP. Do Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej dotarł akt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.

Uroczyste przekazanie dekretu potwierdzającego ten fakt nastąpi w czasie Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dokona tego aktu Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Starania o uczynienie Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się jeszcze w 2019 r. Wniosek Burmistrza Augustyna Ormantego o wsparcie inicjatywy przez Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego przyjęła specjalną uchwałą Rada Miejska podjęła w dniu 30 grudnia 2019 r.  Metropolita Krakowski uchwałę tę wraz z rekomendacją przekazał do Stolicy Apostolskiej. Do prośby Kalwarii Zebrzydowskiej pozytywnie odniósł się również Episkopat Polski oraz Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Wyrażając wolę wielu mieszkańców Miasta Kalwaria Zebrzydowska, wdzięcznych Bogu, że dane im było żyć w czasach, gdy Papieżem był najznamienitszy z Rodu Polaków, prosimy Jego Ekscelencję o skierowanie do Stolicy Apostolskiej wniosku o ustanowienie Patronem Miasta Kalwaria Zebrzydowska Świętego Jana Pawła II”.

Miasto Kalwaria Zebrzydowska, przyjmując za Patrona Świętego Jana Pawła II niewątpliwie wpisze się w historię i stworzy dla swoich mieszkańców duchowe dziedzictwo. Jan Paweł II – jako jedyny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Akt przekazany został Papieżowi w Ludźmierzu w czasie VI pielgrzymki do Polski. Wówczas przyjął z rąk Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej oraz przedstawicieli Rady Miejskiej dekret potwierdzający to wydarzenie.

Karol Wojtyła od najmłodszych lat nawiedzał Kalwarię Zebrzydowską, bazylikę i dróżki. Przybywał tu początkowo z ojcem a następnie jako kapłan, biskup, kardynał a ostatecznie jako następca św. Piotra. W czasie przejazdu do Wadowic i krótkiego postoju na kalwaryjskim rynku, 14. sierpnia 1991 r. Papież wypowiedział znamienne słowa: „Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze”.

Ostatnia Eucharystia na polskiej ziemi w 2002 r. miała miejsce w kalwaryjskiej Bazylice. Tutaj Jan Paweł II zawierzył Maryi losy Kościoła i Narodu Polskiego. Wydarzenie to było klamrą spinającą życie Karola Wojtyły – Jana Pawła II, największego pośród Pielgrzymów Kalwaryjskich.

 

5 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x