II Festiwal Ogórka za nami

Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy dobrze bawili się podczas koncertów II Festiwalu Ogórka Kalwaryjskiego. W sobotę chmury nad miastem rozgonił Kordian, a w niedzielę hitem imprezy okazał występ Mezo.

W sobotę pomimo kapryśnej pogody nie zawiedli mieszkańcy Kalwarii i okolicy, którzy dobrze się bawili, biesiadując, konsumując ogórki i bawiąc się na Festynie. Gwiazda wieczoru Kordian nie tylko rozgonił deszcz ale też porwał do wspólnej zabawy publikę wykonując swoje najbardziej znane utwory i szybko nawiązując doskonały kontakt z publiką. 

Drugi dzień Festiwalu Ogórka Kalwaryjskiego rozpoczął konkurs na najlepszą potrawę z ogórka, panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały różnego rodzaju lokalne produkty, którymi częstowali swoich gości.

Konkurs wygrały panie z KGW „Dąbrowianka” w Dąbrówce, które przygotowały potrawę „Ogórek z beczki przecierany do miseczki”, czym powtórzyły swój ubiegłoroczny sukces! II miejsce przypadło KGW „Bugajanki” z Bugaja, a trzecie Stowarzyszanie 3 wionki z Jastrzębi. W niedzielę bogaty w wydarzania i atrakcje festiwal zakończył występ Mezo. Trzeba uczciwie dodać, że artysta porwał tłum do wspólnej zabawy wykonując swoje największe przeboje jak „Sacrum”, „Kryzys” czy „Credo”, nie zabrakło też lokalnego utwory czyli wspólnego występu z Natalią Opyrchał w utworze „Uwielbiam ten moment”.

Głównym organizatorem Festiwalu było  Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, głównym partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska, a partnerami generalnymi Bank Spółdzielczy w Kalwarii Zebrzydowskiej i firma Domeno.

Przypomnijmy, że przydomek kalwarian “Ogórcorz” wziął się od kiszonych ogórków sprzedawanych na placu Rajskim przed Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym i na samych dróżkach Kalwaryjskich.  Istniała tradycja, że każdy, kto do niego pielgrzymował, powinien ich skosztować. Zresztą w tym roku Stowarzyszenie przypomniało ten zwyczaj częstując w czasie Odpustu Kalwaryjskiego tradycyjnymi ogórkami rozdając ich blisko 100 kg i o dziwo (przyp. A. Famielec) był on o wiele lepszy od dostępnego na samym Festiwalu.

fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24
fot. Stowarzyszenie im. Świętego Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
7 września 2023 07:01

Plac RajskiPrzekraczając bramę w ogrodzeniu wchodzi się na Plac Rajski. Przestrzeń ta została zaaranżowana w czasach gruntownej przebudowy i remontu zgromadzenia, kiedy gwardianem był o. Gaudenty Thynell. Samo ogrodzenie godne jest odnotowania, albowiem na kamiennych słupach usytuowano figury (ufundowane przez ród Wielopolskich władających wówczas Suchą Beskidzką): św. Jana z Dukli, Bernarda ze Sieny, Ludwika, Klary, Matki Bożej, Pana Jezusa, św. Franciszka z Asyżu, Bonawentury, Antoniego Padewskiego i błogosławionego Szymona z Lipnicy. Są one w większości dziełem Tomasza Gałuszczyńskiego, a wykonano je w 1823 r. (część opracowań wspomina o roku 1822 r.). Figury ukazujące postaci św. Antoniego i Franciszka, stojące po obydwu stronach placu, są późniejsze, a związane z 300 rocznicą fundacji klasztoru : Franciszek… Czytaj więcej »

piotr
piotr
Reply to  piotr
7 września 2023 07:09

powyżej opis Placu Rajskiego według UNESCO, problem w tym że na placu tym nigdy nie sprzedawano ogórków, autor artykułu oparł się na informacji Stowarzyszenia, którego prezes jest na bakier z historią Kalwarii, bernardyni nie sprzedawali ogórków na terenie – czy przed kościołem, ogórki były sprzedawane na dróżkach i na terenie przed ogrodzeniem Placu Rajskiego w stronę kaplicy Rafała czy też w karczmach w remontowanych obecnie przez klasztor budynkach. Nie piszcie na nowa historii !!!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x