Festiwal Ogórka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Takiego Festiwalu w Kalwarii Zebrzydowskiej jeszcze nie było. 27-28 sierpnia br.  na obiektach MKS Kalwarinaka zostanie zorganizowany Festiwal Ogórka. Głównym organizatorem Festiwalu jest  Stowarzyszenie  Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, a głównym partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska. 

W pierwszym dniu Festiwalu o godz. 19:00 wystąpi “Kapela Ogórki”. To góralski, folkowy zespół muzyczny, łączący tradycyjna muzykę góralską z elementami rocka. Tuż po koncercie zapraszamy na Festyn, będzie dobra muzyka, okazja do wspólnego świętowania, organizatorzy będą częstować ogórkiem Kalwaryjskim. 

Kulminacją Festiwalu Ogórka, będzie niedziela 28 sierpnia od godz. 15:00 na obiektach stadionu Kalwarianka będzie rządził ogórek. 

Będziemy promować „ogórka kalwaryjskiego”, starsi zapewne wiedzą skąd taki pomysł, a młodsi właśnie poprzez organizację tego projektu dowiedzą się, że kiedyś słynęliśmy z ogórków i nazywali nas Ogórcorzami – tłumaczy Tomasz Baluś Prezes Stowarzyszenia i pomysłodawca Festiwalu.

W czasie festiwalu, największą gwiazdą będzie oczywiście ogórek, będziemy go degustować na wszelkie możliwe sposoby, przygotowane zostaną stoiska na których będzie gościł ogórek, to wszystko przy dobrej biesiadnej muzyce. Zorganizowane zostaną konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. Nie zabraknie  też atrakcji dla dzieci.  

Program „Festiwalu Ogórka” – niedziela – 28.08

15:00 Rozpoczęcie FESTIWALU – powitanie, rozpoczęcie konkursu kulinarnego i przygotowanie stoisk

15.15- 15.45 Prezentacja dania konkursowego, ocena dania przez jury festiwalu

15.30 – warsztaty „ Co można zrobić z ogórka”

16:00 – degustacja Ogórka Kalwaryjskiego

16.00 – warsztaty zdrowego odżywiania – „ Kiszonkowo” – Zagroda Ławeczki

Godz. 16:00-18:30 Prezentacja stoisk

Godz. 16.30 Rozstrzygniecie konkursu, ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego

17.00 Pokaz Kulinarny – K. Olesiński o historii Kalwaryjskiego Ogórka

18.00 – warsztaty zdrowego odżywiania – Smaki Gościńca

Gry i zabawy dla dzieci – Świat kreci się wokół ogórka ,

15.00-19.00 dmuchańce, wata, malowanie twarzy

Przydomek kalwarian “Ogórcorz” wziął się od kiszonych ogórków sprzedawanych na placu Rajskim przed Sanktuarium pasyjno-maryjnym i na samych dróżkach Kalwarysjkich.  Istniała tradycja, że każdy, kto do niego pielgrzymował, powinien ich skosztować. „Być w Kalwarii Zebrzydowskiej i nie zjeść ogórka kiszonego, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża” – mówią starsi mieszkańcy.

O przydomku „ogórcorze” wspomniał Jan Paweł II w czasie pamiętnego spotkania w Wadowicach w 1999 r. „Pozdrawiając pielgrzymów z sąsiednich dekanatów powiedział: “Wszyscyśmy razem chodziliśmy do gimnazjum. Z Andrychowa jedna grupa, z Zatora druga grupa, z Kalwarii trzecia grupa. Nazywali kalwarianów ogórcorzami, wadowiczan flacorzami, a żywczan szczupakami. Sam smak” – mówił wówczas papież. 

Zadanie ”Organizacja festiwalu „Ogórcorze” w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz działania promocyjne związane z zasobami kulturowymi obszaru LGD” współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego pt „Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi obszaru LGD”.

Głównym organizatorem Festiwalu jest  Stowarzyszenie  Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało grant w wysokości 18 tys. tys. zł z przeznaczeniem na organizację Festiwalu „Ogórcorze”. Głównym partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x