E-usługi w Powiecie Wadowickim – zakończono realizację projektu

Prawie 10 milionów złotych kosztował projekt „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Wadowickiego”, realizowany przez nasz samorząd. To ogromne, czteroletnie przedsięwzięcie właśnie się zakończyło. Teraz większość spraw w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Wadowicach klienci mogą załatwić przez Internet. Na nowych rozwiązaniach skorzystają inwestorzy, projektanci, geodeci oraz osoby fizyczne.

Urzędnicy wyliczają plusy wprowadzonych zmian. Dzięki stworzeniu cyfrowych baz danych obiektów topograficznych oraz geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu nie wychodząc z domu można zakupić mapę, przeglądnąć mapy zasadnicze oraz sieci uzbrojenia, czy przebieg granic działek. Geodeci za pomocą portalu mogą zgłaszać i przekazywać materiały z wykonanych prac w postaci elektronicznej. Znaczne ułatwienia dotyczą także projektantów, którzy mogą składać projekty w postaci elektronicznej, a także branżystów, którzy biorą udział w naradach koordynacyjnych przeprowadzanych online. Wszystko to jest możliwe dzięki e-usługom, takim jak: Portal Geodety, Portal Interesanta, Portal Rzeczoznawcy, Narada Koordynacyjna, Portal Projektanta, Portal Komornika, czy Portal Mapowy.

W ramach projektu zaktualizowane zostały także bazy ewidencji gruntów i budynków dla miasta Andrychowa oraz części obrębów gminy Wadowice. Ogromną zmianą jest także cyfryzacja i stworzenie dostępu do danych Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego obejmującego wszystkie gminy naszego powiatu oraz internetowe przeglądanie baz danych.

– Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy mogą teraz wiele spraw z zakresu geodezji i kartografii załatwić drogą elektroniczną. Dzięki wdrożonym e-usługom inwestorzy, projektanci i geodeci niewątpliwie zaoszczędzą swój czas. Temat ten jest mi szczególnie bliski, bowiem z wykształcenia jestem geodetą i pracowałem w zawodzie przez 28 lat – mówi starosta Eugeniusz Kurdas.

Aby poprawić obsługę klientów, którzy osobiście przychodzą do starostwa, na parterze budynku przy ul. Mickiewicza 24 powstała sala obsługi. W ramach projektu zakupiono również oprogramowanie do prowadzenia baz danych ewidencji gruntów i budynków oraz powiatowego ośrodka dokumentacji, a także sprzęt komputerowy.

Przypomnijmy, że projekt „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Wadowickiego” został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WM na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła 9 912 306,68 zł, z czego 8 342 609,47 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a 660 350,46 zł – z budżetu państwa. Z budżetu powiatu wydano na ten cel 266 606,28 zł, a koszty niekwalifikowalne wyniosły 642 740,47 zł (w tym dotacja z Gminy Wadowice w wysokości 165 675,00 zł).

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x