Dlaczego musimy dbać o piękno i poprawność polszczyzny? – spotkanie z językoznawcą dr hab. Maciejem Malinowskim

Dlaczego musimy dbać o piękno i poprawność polszczyzny? Na to pytanie odpowiedział nam dr hab. Maciej Malinowski. Spotkanie z nim odbędzie się 8 września 2022r. o godzinie 18.30 w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma w Kalwaryjskim Sanktuarium.

W Kalwaryjskim Sanktuarium na zaproszenie Fundacji Dziedzictwo odbyło się spotkanie z językoznawcą Maciejem Malinowskim. Opowiadał nam o wielu zagadnienia związanych z poprawnością językową żywo nawiązując kontakt z przybyłymi słuchaczami. Długo między innymi trwała dyskusja o poprawności odmiany nazwisk i tym, że nazwiska powinno się odmieniać. Zapraszamy do obejrzenia zapisu ze spotkania.

 

Dr hab. Maciej Malinowski jest językoznawcą, popularyzatorem polszczyzny. Przez wiele lat pracował w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie profesor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W przeszłości zdobył tytuł Mistrza Polskiej Ortografii (katowickie „Dyktando”). Autor wielu książek, m.in. Mistrz polskiej ortografii pokazuje, jak trudna jest polszczyzna, i namawia językoznawców do… zmian w pisowni(…)boby było lepiej (Wydawnictwo Promo, Kraków 2002); Ortografia polska. Kodyfikacja, reformy i zmiany pisowni (1830–2010)oraz jej recepcja (Wydawnictwo-Drukarnia Ekodruk, Kraków 2018); Język niegiętki. Szkice o polszczyźnie (refleksje po dwóch dekadach XXI stulecia) t. I i II (Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, Katowice 2019) i Polszczyzna, głuptasie! Dylematy poprawnościowe i ciekawostki (Wydawnictwo „Śląsk” Katowice wyd. I 2021 i Katowice 2022 wyd. II)

 

Spotkanie połączone było z promocją książki pt. Polszczyzna, głuptasie! Dylematy poprawnościowe i ciekawostki

Patronat honorowy – o.Gracjan Kubica Kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Informacja dodatkowa ; projekt pt. ,,Skarby Ziemi Wadowickiej’’ realizowany przez Fundację Dziedzictwo, współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach w ramach zadania w dziedzinie kultury na 2022r.

 

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x