fot. Powiat Wadowicki

Chcieć to móc! 22 miliony złotych na branżowe centra umiejętności w powiecie wadowickim

Kiedy w 2017 rok Powiat Wadowicki pozyskał 15 mln złotych, czyli największą w Małopolsce dotację na rozwój szkolnictwa zawodowego, wydawało się, że trudno będzie przebić ten wynik. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. W następnych latach do naszego regionu płynęły więc kolejne i kolejne miliony pozyskane przez samorządowców powiatowych na oświatę. W tym roku postanowili oni pobić własne osiągnięcie sprzed sześciu lat. I udało się! Powiat Wadowicki otrzyma z Krajowego Planu Odbudowy 22 mln zł na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) w Kalwarii Zebrzydowskiej i Andrychowie. Pierwsza z umów została podpisana 4 lipca br. w Warszawie.

– Jesteśmy szczęśliwi i dumni. Miesiące naszych starań, mrówczej pracy bardzo wielu osób a także – za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni – wsparcie posła Filipa Kaczyńskiego, przyniosło piękne efekty – cieszy się wicestarosta Beata Smolec. – W suchych liczbach wygląda to tak: 12 mln złotych dotacji na utworzenie BCU w dziedzinie logistyki przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie, 10 mln złotych – na stworzenie BCU w dziedzinie obuwnictwa przy Zespole Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz około 4 mln zł wkładu własnego powiatu. Za te pieniądze dokonamy kolejnego wielkiego kroku naprzód, jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe w powiecie. I nie chodzi tylko o duże inwestycje, remonty czy zakupy z górnej półki do naszych placówek. Najistotniejsze jest to, że te środki pozwolą nam na stworzenie centrów szkoleniowych, dzięki którym nasza młodzież i dorośli mieszkańcy powiatu, nie powinni mieć żadnego problemu z odnalezieniem się na runku pracy. Na tym – co oczywiste – najbardziej nam zależy – podkreśla B. Smolec.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć radość wicestarosty, warto podkreślić jedną rzecz. Zgodnie z planem Ministerstwa Edukacji i Nauki, w całym kraju powstanie tylko 120 Branżowych Centrów Umiejętności. Co najmniej dwa z nich znajdą się w placówkach podległych Powiatowi Wadowickiemu. – W Polsce mamy 380 powiatów i miast na prawie powiatu, którym podlega szkolnictwo ponadpodstawowe. O utworzenie centrów u siebie walczyło wiele samorządów. Powiedzieć, że konkurencję mieliśmy sporą, to nic nie powiedzieć. Tym większa jest radość, że udało nam się skutecznie przeprowadzić dwa wnioski, a być może na tym nie koniec… – mówi B. Smolec.

4 lipca 2023 r. w siedzibie resortu edukacji i nauki odbyła się uroczystość podpisania pierwszych 14 umów na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności. Podpisy na dokumentach złożyli przedstawiciele beneficjentów oraz Dawid Solak – zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest operatorem projektu.  Ze strony Powiatu Wadowickiego umowę dotyczącą stworzenia BCU w Kalwarii Zebrzydowskiej podpisali: starosta Eugeniusz Kurdas i wicestarosta Beata Smolec. Towarzyszyli im: Anna Szewczyk – koordynator Biura Projektów Edukacyjnych w wadowickim starostwie, Zbigniew Stradomski – dyrektor ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Karol Kudra – prezes Polskiej Grupy Producentów Obuwia, która jest partnerem Powiatu Wadowickiego przy realizacji projektu.

– Branżowe centra umiejętności to absolutnie novum nie tylko w polskim systemie oświaty i szkolnictwa zawodowego, ale też na rynku europejskim. Będą to zupełnie nowe placówki łączące działalność szkół, uczelni i branż – mówił jeszcze przed podpisaniem umów minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Skąd pomysł samorządowców powiatowych z Wadowic na utworzenie BCU w branży obuwniczej i jak ono będzie funkcjonować?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale około 1/4 zakładów obuwniczych w Polsce mieści się na terenie województwa małopolskiego, głównie w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej. Jednak branża obuwnicza ma swoje problemy, a jednym z największych jest brak dobrze wykształconych młodych obuwników. W Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie tradycje obuwnicze liczą sobie 400 lat, ostatnich techników obuwników ZS im. KEN wykształcił… dwa lata temu. Stworzenie BCU przy tej powiatowej szkole wiele zmieni. – Pozyskane i przekazane przez sam powiat pieniądze – w sumie ok. 12 mln zł – posłużą do modernizacji bazy dydaktycznej warsztatów szkolnych przy ZS im. KEN, zakupu sprzętu a przede wszystkim – do przeprowadzenia wysokospecjalistycznych szkoleń, z których skorzysta zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Pierwsze przetargi dotyczące modernizacji warsztatów już ogłosiliśmy. Szkolenia ruszą od 1 stycznia 2025 roku – informuje starosta E. Kurdas.

– Nasz cel jest jasny. Wspólnie z partnerem projektu – Polską Grupą Producentów Obuwia – chcemy odbudować potencjał produkcyjny sektora obuwniczego, który w naszym powiecie ma tak wielkie tradycje a także wykształcić wykwalifikowanych pracowników, którzy nie będą mieli żadnych problemów ze znalezieniem dobrej pracy. Jesteśmy pewni, że dzięki kalwaryjskiemu BCU to się uda – podsumowuje Anna Szewczyk – koordynator Biura Projektów Edukacyjnych w starostwie.

Do tematu będziemy powracać.

PS. Więcej o podpisaniu pierwszych umów na BCU można przeczytać m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki – https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nowa-jakosc-szkolnictwa-zawodowego-w-polsce–podpisanie-pierwszych-umow-w-ramach-branzowych-centrow-umiejetnosci

 

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x