fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

W Kalwarii powstanie Branżowego Centrum Umiejętności w zakresie obuwnictwa – podpisano umowę z Ministerstwem

W Kalwarii Zebrzydowskiej przy Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej powstanie jedno ze 120 Branżowych Centrów Umiejętności. na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nayki przeznaczyło 10 mln zł. Będą to zupełnie nowe placówki w systemie oświaty łączące działalność szkół, uczelni i branż. W imieniu Powiatu Wadowickiego starosta Eugeniusz Kurdas i wicestarosta Beata Smolec podpisali stosowną umowę. Ogrom pracy w możliwość powstania Branżowego Centrum Umiejętności w kalwaryjskim KEN włożyła Polska Grupa Producentów Obuwia.

4 lipca 2023 r. w obecności Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Sekretarz Stanu w MEiN Marzeny Machałek zostały podpisane pierwsze umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności. Podpisy na dokumentach złożyli przedstawiciele beneficjentów oraz Dawid Solak, Zastępca Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest operatorem projektu. 

Należy przypomnieć, że od 6 czerwca br. Powiat Wadowicki oraz Polska Grupa Producentów Obuwia są partnerami. Wszystko po to, aby w naszym regionie powstało pierwsze w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności w zakresie obuwnictwa. Centrum to ma zostać stworzone przy kalwaryjskim Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej Na realizację przedsięwzięcia powiat ma otrzymać 10 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy w ramach konkursu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrum doskonałości zawodowej”. Umowa partnerska, którą dziś zawarto, jest niezbędna do otrzymania dofinansowania od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Pozyskane środki zostaną przekazane m.in. na modernizację bazy dydaktycznej warsztatów szkolnych przez ZS im. KEN, zakup specjalistycznych pomocy dydaktycznych oraz działalność szkoleniowo-doradczą w branży obuwniczej.
 
Polska Grupa Producentów Obuwia to stowarzyszenie założone w 2019 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, zrzeszająca kilkadziesiąt firm z branży obuwniczej i branż pokrewnych (np. produkcja podeszw i spodów, garbarnie, sklepy obuwnicze). Umowę partnerską z Powiatem Wadowickim w imieniu Grupy podpisał Prezes Zarządu Karol Kudra.

BCU będą całkowitą nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa  ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego. BCU połączą działania szkół, uczelni i pracodawców.

Będą to zaawansowane technologicznie i ukierunkowane branżowo placówki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w zakresie jednej z dziedzin zawodowych ujętych w danej branży. Powstaną przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego i będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki. Dodatkowymi partnerami projektów mogą być uczelnie, instytuty badawcze lub przedsiębiorstwa właściwe dla dziedzin, których dotyczy projekt.

Oferta BCU będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników, w obszarze danej dziedziny zawodowej.

BCU będą prowadziły 4 rodzaje działalności:

 1. edukacyjno-szkoleniową, m.in. w postaci:
  • branżowych szkoleń zawodowych dla uczniów i studentów, firmowanych i certyfikowanych przez branżę, dotyczących najbardziej aktualnych rozwiązań w danej dziedzinie,
  • przygotowania nowych kwalifikacji sektorowych dla osób dorosłych zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji lub przekwalifikowaniem się,
  • kursów przygotowujących do uzyskania kwalifikacji sektorowej,
  • egzaminów zawodowych i egzaminów prowadzących do potwierdzenia kwalifikacji sektorowych,
  • szkoleń branżowych dla nauczycieli zawodu;
 2. wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami;
 3. innowacyjno-rozwojową, upowszechniającą wiedzę, innowacje i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową;
 4. wspierającą realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów.

Wśród 120 dziedzin, w których mogą powstać centra, znajdą się także branże kluczowe dla rozwoju przemysłu, w tym m.in. automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka, czy przetwórstwo spożywcze.

Efekty utworzenia BCU

Przewidywane efekty utworzenia BCU to:

 • wsparcie gospodarki w pozyskiwaniu kadr,
 • zwiększenie regionalnego i lokalnego potencjału inwestycyjnego – BCU zlokalizowane w danym regionie przyczyni się do rozwoju gospodarczego tego regionu i będzie jednym z istotnych czynników lokowania inwestycji w regionie,
 • wsparcie szkół i uczelni w nawiązywaniu współpracy z biznesem,
 • zwiększenie udziału pracodawców w kształceniu zawodowym,
 • upowszechnienie najnowszych technologii,
 • dalszy wzrost zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym.

BCU będą wspierały kluczowe segmenty gospodarki

W związku z promocją kształcenia w branżach o szczególnym znaczeniu dla rozwoju gospodarki w kraju i w regionach w konkursie BCU najwyższe finansowanie przypisano do dziedzin kluczowych:

 • automatyka przemysłowa, mechatronika, robotyka, przemysł motoryzacyjny, mechanizacja rolnictwa, przemysł lotniczy – po 16 mln zł,
 • informatyka i programowanie, ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem, spawalnictwo, mechanika i elektroautomatyka okrętowa – po 15 mln zł,
 • przemysł meblarski, stolarka budowlana, przetwórstwo tworzyw sztucznych, przemysł jachtowy, energetyka – po 14 mln zł,
 • przemysł chemiczny, przemysł petrochemiczny, drogownictwo, transport drogowy, transport kolejowy, przemysł okrętowy, żegluga morska, żegluga śródlądowa, elektryka, elektronika, komunikacja elektroniczna, metalurgia, odlewnictwo – po 13 mln zł.
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x