Burmistrz interweniuje w sprawie powstania nowej apteki u Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Sprawa otwarcia nowej Apteki przy ul Krakowskiej przeciąga się. Apteka powinna rozpocząć działalność pod koniec 2020 roku, a jest początek marca 2021 i nadal nie ma możliwości jej otwarcia. W związku z przeciągającą się sprawą odwołania od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Krakowie  z dnia 28 grudnia 2020 r. przez Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, burmistrz Augustyn Ormanty wystosował pismo do Pani Ewy Krajewskiej Głównego Inspektora Farmaceutycznego pismo z prośbą o pilne rozstrzygnięcie i wydanie decyzji umożliwiającej otwarcie nowej apteki, której funkcjonowanie w znaczący sposób poprawi sytuację mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w leki.

Kodeks Postępowania Administracyjnego przewiduje 30 dni na wydanie decyzji, lub 60 w sprawach trudnych. Skoro jednak Minister wydał zgodę warunkową na powstanie nowej apteki, a aptekarze nie są wstanie, lub nie chcą zapewnić nocnej i świątecznej dystrybucji leków, to czemu protestują?

Publikujemy również stanowisko Ministra Zdrowia stanowiącego odpowiedź na interpelację poselską Pana Posła Krzysztofa Paszyka  w sprawie zapewnienia dyżurów w aptekach.

Poniżej:

–  Treść pisma skierowanego do Pani Ewy Krajewskiej Głównego Inspektora Farmaceutycznego

 Stanowisko Ministra Zdrowia stanowiącego odpowiedź na interpelację poselską Pana Posła Krzysztofa Paszyka  w sprawie zapewnienia dyżurów w aptekach

W nawiązaniu do pisma  z dnia 1 lutego 2021 r. zwracam się  ponownie z prośbą o informację w sprawie prowadzonego postępowania  mającego  na celu wykonanie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Krakowie  z dnia 28 grudnia 2020 r. na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie HYGIEIA położonej w Kalwarii Zebrzydowskiej przy ul. Krakowskiej 18A.

Pragnę zauważyć, że  z niepokojem obserwujemy działania, które uniemożliwiają mieszkańcom gminy Kalwaria Zebrzydowska a szczególnie seniorom  zapewnienie dostępności  do produktów medycznych szczególnie w dni wolne oraz w porze nocnej.

Działalność aptek winna być dostosowana do potrzeb mieszkańców i zapewniać pełne zaspokojenie potrzeb w zakresie zaopatrzenia w produkty medyczne również w dni wolne, niedziele i święta a także w porze nocnej. Niestety od trzech lat  apteki funkcjonujące  na naszym terenie w sposób uporczywy uchylają się  od tego obowiązku.

Nadmieniam, że każdy podmiot decydujący się na prowadzenie działalności aptekarskiej powinien mieć świadomość, że jest ona regulowana również przepisami prawa miejscowego, a więc także uchwałami podejmowanymi przez radę powiatu. Musi zatem się liczyć z tym,  że powiat w swej działalności pragnie zapewnić swoim mieszkańcom pełne zaspokojenie potrzeb na tego rodzaju usługi farmaceutyczne także poza zwykłymi godzinami ich funkcjonowania  a właściciele aptek obowiązek ten winni wypełniać. Nie zwalniają z tego obowiązku ani szczególne warunki pracy konkretnej apteki ani potencjalne problemy finansowe.

W tej sytuacji warto również zadać pytanie w czyim interesie działa Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek reprezentowany w tym postępowaniu przez właścicielkę jednej z aptek na terenie miasta Kalwaria Zebrzydowska.

Ponadto w sposób kategoryczny protestujemy wobec nieprawdziwych zarzutów kierowanych przez osobę reprezentującą ten Związek wobec burmistrza miasta Kalwaria Zebrzydowska.

To samorząd Kalwarii Zebrzydowskiej podjął próby rozwiązania zaistniałego problemu już  w roku 2018, gdzie podczas spotkań z właścicielami wszystkich aptek funkcjonujących na terenie miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowska proponowano różne rozwiązania, które  niestety nie zostały zaakceptowane przez farmaceutów.

Wobec powyższego, zwracam się z apelem o pilne rozstrzygnięcie i wydanie decyzji umożliwiającej otwarcie nowej apteki, której funkcjonowanie w znaczący sposób poprawi sytuację mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w leki.

W załączeniu przesyłam stanowisko Ministra Zdrowia stanowiącego odpowiedź na interpelację poselską Pana Posła Krzysztofa Paszyka  w sprawie zapewnienia dyżurów w aptekach.

Pismo otrzymali:

1.Pan Adam Niedzielski Minister Zdrowia Warszawa

2.Pan Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski

3.Pan Filip Kaczyński Poseł na Sejm RP

4.Pan Marek Polak Poseł na Sejm RP

5.Pan Rafał Bochenek Poseł na Sejm RP

6.Pan Andrzej Pająk Senator RP

Na konferencji 27 stycznia jedna z mieszkanek Kalwarii swoją wypowiedzią podsumowała brakiem dyżurów w nocy:

Apteka umożliwi przede wszystkim kupno tańszych leków. A poza tym jeżeli mamy dyżury o które walczyliśmy i Pan Burmistrz walczył – dyżury lekarskie, wychodzimy z dyżuru, ja też dostałam takiego mocnego alergicznego odczynu i nie mam samochodu i jak jechać do apteki, do Wadowic 15 km, czym? Wybrałam taksówkę, dużo mnie to kosztowało. Ale czy przeciętny emeryt, samotny, stać go na to, aby taką drogą zdobywać lek czasem nawet ratujący życie?… – mówi Urszula Pasternak.

Czy trzeba coś dodawa? Polecamy także zapoznać się z artykułami: Trwa walka o aptekę w Kalwarii. Burmistrz zorganizował konferencję i Urząd Miasta prostuje oświadczenie Związku Aptekarzy w sprawie powstania nowej apteki w Kalwarii.

3.8 4 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia
Klaudia
5 marca 2021 15:13

W kwestii dostępności leków dla pacjentów w dni świąteczne oraz wieczory po godz. 20.
Apteka przy ul. Jana Pawłą II 7 dyżuruje zgodnie z harmonogramem (w trybie 24 godz./dobę), a Apteka przy ul. Krakowskiej 5 dyżuruje zgodnie z harmonogramem w wydłużonym czasie pracy (8-23 również w weekendy).
🙂

Gadu Gadu
Gadu Gadu
Reply to  Klaudia
15 marca 2021 19:28

Wystraszyli się konkurencji. Czas na normalne ceny w aptekach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Brawo Burmistrz. Co w pozostałe dni świąteczne i noce ?

muki
muki
10 marca 2021 09:56

W najblizszy weekend na start rusza A klasa,mimo trudnej aury za oknem i tak lider z Wadowice w roli faworyta przystapi do meczu z Roczynami.Ponadto Chocznia bedzie faworytem w starciu z Paszkowka i tak samo Inwald w spotkaniu ze Spytkowicami.Na mecze w czwartej w piątej lidze zaczekamy na nastepny tydzien,bo tam gra kilka druzyn powiatu wadowickiego,a na start B klasy zaczekamy az do konca marca.No coz lokalne druzyny z powiatu najczesciej czeka walka o utrzymanie bytu,to tez pokazuje iz pilka w powiecie wadowickim nadal ma problemy.Taki to juz urok amatorskiej pilki.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x