Dni autyzmu - Kalwaria Zebrzydowska - 5 kwietnia 2019 r. fot. Andrzej Famielec

Autyzm – razem nie obok – obchody Światowych Dni Wiedzy na Temat Autyzmu

W piątek 5 kwietnia w Sali Widowiskowej CKSiT odbyły się obchody Światowych Dni Wiedzy na Temat Autyzmu, zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kalwarii Zebrzydowskiej. #KalwariaZebrzydowska @RadioKrakow #autyzm

W piątek 5 kwietnia w Sali Widowiskowej Centrum Kultury Sportu i Turystyki odbyły się główne obchody Światowych Dni Wiedzy na Temat Autyzmu, zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na uroczystej gali zebrali się przedstawiciele duchowieństwa w osobach ks. kan.  Wiesława Cygana proboszcza parafii w Kalwarii Zebrzydowskiej, o. Konrada Cholewy OFM – Kustosza Sanktuarium, władz powiatowych w osobach przewodniczącej Rady Powiatu Zofii Kaczyńskiej, wicestarosty Beaty Smolec oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Marka Cimra, gminnych w osobie wójta Lanckorony pana Tadeusza Łopaty, instytucji oświatowych: Dyrektora KEN Zbigniewa Stradomskiego oraz najważniejszych gości: Rodziców i Uczniów. Podczas uroczystości zostały wręczone po raz pierwszy statuetki „Przyjaciel Szkoły”. Następnie odbyły się prelekcje rodziców dzieci ze spektrum autyzmu: Pani Patrycji Kołodziejczyk założycielki i prezesa Stowarzyszenia Otwórzmy Drzwi Na Świat oraz Pani Justyny Paluch mamy ucznia pierwszej klasy naszego Ośrodka. W kolejnej części gali nastąpiło rozstrzygnięcie II Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Wkręć się w autyzm”. Po wręczeniu nagród przyszła długo wyczekiwana przez wszystkich chwila, a mianowicie część artystyczna w wykonaniu uczniów naszego Ośrodka pt. „ Podróż Małego Księcia czyli rzecz o tym, że dobrze widzi się tylko sercem”. Na zakończenie obchodów odbył się koncert chóru ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach pod kierunkiem Pani Agnieszki Sienkiewicz.

O możliwości wsparcia i rozwoju Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz o wspierania integracji uczniów Ośrodka z lokalną społecznością zapytaliśmy Panią Wicestarostę Beatę Smolec: „Starostwo ma zamiar nadal wspierać Ośrodek.  Widać po tym, co powiedziała Pani Dyrektor i rodzice, że istnieje bardzo duża potrzeba istnienia takich ośrodków. Jako Starostwo mamy pozytywne plany względem ośrodka, ale jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o nich szczegółowo. Starostwo idzie i będzie szło drogą pomocy integracji, w miarę oczywiście środków i możliwości, w miarę przepisów prawa. Musimy bowiem wiedzieć, że jesteśmy nim ograniczeni i związani. Znam tych ludzi, znam osoby, znam ich problemy. To co już było dzisiaj powiedziane, że mamy bardzo dużo mamy dobrych cioć i wujków, którzy dają nam dobre rady. Niepełnosprawni tak naprawdę jesteśmy my, czy te osoby niepełnosprawne? My nie umiemy się zachować, nie umiemy do nich podejść, nie umiemy im pomagać, a jak jesteśmy obok, wiemy wszystko najlepiej. Bardzo często oceniamy nie znając sytuacji. Myślę, że to bardzo dużo od nas zależy, osób pełnosprawnych, żebyśmy potrafili patrzeć na te osoby, jako równe nam„.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x