75. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w historii Polski. To najpiękniejsza bitwa polskiego narodu – pisze  Szymon Nowak w wakacyjnym wydaniu Biuletynu IPN.

„Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w historii Polski. To najpiękniejsza bitwa polskiego narodu” – pisze  Szymon Nowak w wakacyjnym wydaniu Biuletynu IPN.

Te słowa najpełniej oddają to, co ludzie wychowani w duchu patriotyzmu czują wobec Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku, po 5 latach straszliwej niewoli, terrorze, gwałtach i upodleniu Polaków przez niemieckiego okupanta, Warszawa stanęła do nierównej walki o wolność. Przeczytajmy, co dalej o Powstaniu pisze Szymon Nowak: 

Nawet przez Niemców walki na warszawskim Starym Mieście i na przyczółku czerniakowskim były porównywane do najcięższych bitew miejskich toczonych w czasie II wojny światowej, jak choćby w Stalingradzie. Niepodległościowy zryw 50 tys. żołnierzy ochotniczej armii i dwumiesięczna walka niepokornego miasta z niemieckim okupantem nie znajdują również porównania w dziejach II wojny światowej. Masowe niemieckie ludobójstwo (…) niewyobrażalne poświęcenie powstańców i cywilów, a wreszcie hitlerowska zagłada pokonanego już miasta – wszystkie te cechy stanowią o wyjątkowości tego historycznego wydarzenia.

Dla Polaków Powstanie Warszawskie to symbol, którego w żaden sposób nie można bezcześcić, a obszar miasta to miejsce, które praktycznie na każdym kroku zostało uświęcone krwią rodaków.”

Chcąc upamiętnić to ważne wydarzenie 75. rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej i całym powiecie wadowickim w dniu 1 sierpnia 2019 roku o godz. 17.00 zostanie nadany sygnał alarmowy emitowany przez syreny alarmowe.

W dniu wczorajszym wszyscy polegli i biorący udział w Powstaniu Warszawskim zostali uczczeni poprzez złożenie kwiatów na dziedzińcu Sanktuarium oraz została w ich intencji odprawiona o godz. 19:00 msza św. Po mszy św. odbyła się premiera filmu „Bitwa o honor miasta” – który to został dołączony do najnowszego Biuletynu IPN.

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” – do pobrania

 

Wystawa elementarna została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Pliki do pobrania i informacje na stronie internetowej IPN: https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/74767,Wystawa-Powstanie-Warszawskie-1944-Bitwa-o-Polske-do-pobrania.html

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x