123 przydomowe oczyszczalnie ścieków

Na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska powstają przydomowe oczyszczalnie ścieków, wykonano już 72 takie instalację. Powstanie ich 123. Oczyszczalnie powstają głownie na terenie sołectw. Łączna wartość inwestycji wyniosła 2 mln. 496 tys. zł. Gmina na ten cel pozyskała dotację w wysokości 1 mln 633 tys. zł.

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na przystąpienie do programu i budowę na swoich posesjach przydomowych oczyszczalni ścieków mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości około 63%.

Po zamontowaniu oczyszczalni można od razu odczuć pozytywne skutki. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim: – wysoki komfort korzystania z niemal bezobsługowej technologii, – brak przykrych zapachów, które pojawiają się przy eksploatacji zwykłego szamba, – oszczędność przy rachunkach za opróżnianie szamba, a przede wszystkim ochrona środowiska.

Oczyszczalnia może zostać zainstalowana nawet na niewielkiej działce i w każdych warunkach gruntowych. Skuteczność oczyszczania w wielu technologiach sięga blisko 100%. Obecnie jest to jedna z najpewniejszych metod ekologicznego gospodarowania ściekami.

Budowę przydomowych oczyszczalni ścieków wykonuje firma EKODERN Naturalne Systemy Oczyszczania – Michał Gojżewski z Warszawy, która została wyłoniona do realizacji tego zadania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Na terenie gminy instalowane są oczyszczalnie firmy Graf, jej działanie opiera się na technologii SBR, czyli sekwencyjnego oczyszczania ścieków w dwusferowym zbiorniku Odbywa się to przy pomocy osadu czynnego w formie zawiesiny z pożytecznymi mikroorganizmami. Pierwszym etapem działania urządzenia jest oczyszczanie zasadnicze, w trakcie którego dochodzi do procesów biologicznego czyszczenia. Następnie rozpoczyna się faza odpoczynku. Czysta woda gromadzi się u góry zbiornika. Ostatnim etapem procesu jest odprowadzenie czystej wody do odbiornika.

Przypomnijmy, gmina Kalwaria Zebrzydowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego otrzymała dotację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w wysokości 1 mln 633 tys. zł.

materiał Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x