Zuchy gościły na królewskim zamku

Dwa dni minionego andrzejkowego weekendu (25-26.11.2022 r.) na długo pozostaną w pamięci ponad setki dzieci, które uczestniczyły w jesiennym biwaku zuchowym „Na królewskim zamku” zorganizowanym przez Namiestnictwo Zuchowe Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. Dziewięć gromad zuchowych na dwa dni przeniosło się do średniowiecza, a Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Brzechwy we Frydrychowicach zmienił się w prawdziwie królewski zamek.

Biwak rozpoczął się od wizyty królewskiego Kasztelana, który przekazał zaproszenie na jubileusz 10-lecia panowania dynastii zuchowej we Frydrychowicach. W programie jubileuszu znalazły się trzy wielkie uczty, turniej rycerski oraz wielki bal u króla. Kasztelan zaprosił zuchy do wspólnego zbudowania zamku królewskiego i ozdobienia go witrażami. Każda gromada zuchowa zaprojektowała i wykonała dwa fragmenty zamkowego muru i piękny, kolorowy witraż. Gdy zamek był już gotowy, oficjalnie powitano króla. Zanim jednak to się stało, opat królewski udzielił wszystkim wskazówek na temat zamkowej etykiety i tego, jak należy zachowywać się przed obliczem króla. Następnie podczas wielkiego teatru, każda gromada prezentowała wcześniej przygotowaną scenkę teatralną na temat życia na zamku. Przed królem i innymi zuchami przedstawiono opowieści o koronacji króla, napaści na zamek, turnieju rycerskim, kradzieży królewskich klejnotów i zaręczynach księżniczki.

W sobotę zuchy wędrowały po zamku zaaranżowanym w szkole, odwiedzając kolejne komnaty i poznając życie codzienne średniowiecza. Dzieci miały możliwość bliżej poznać budowę herbów, heraldykę oraz stworzyć tarczę herbu swojej rodziny. Pilnie studiowały budowę zamków, by później wykorzystując klocki zbudować swój własny zamek. Z kolei podczas majsterki zuchowej (czyli zajęć plastycznych) uczestnicy biwaku wykonywali ozdobny inicjał i ćwiczyli kaligrafię. Odwiedzili uniwersytet, średniowieczne targowisko i salę balową, gdzie uczyli się tańców. Z Kasztelanem ułożyli Kodeks Rycerski oraz poznawali etykietę przy stole. Kadra zuchowa stara się wspierać zuchy we wszechstronnym rozwoju, dlatego oprócz zajęć plastycznych, w sobotnim programie znalazły się również zajęcia sportowe, które miały pomóc zuchom stać się dobrymi giermkami. Każdy zuch zagrał w żywe warcaby, poznał i inscenizował polskie legendy oraz wyruszył na polowanie tropem zwierzyny. Każdy punkt programu był prowadzony w formie zabawy, ćwiczenia lub gry. To właśnie zawsze za pomocą zabawy, kadra zuchowa stara się przekazać zuchom wartościowe treści – w tym przypadku ogrom wiedzy o codziennym życiu w średniowieczu.

Zwieńczeniem wielkiego jubileuszu i pobytu zuchów na zamku był pełen tańców i pląsów wspaniały bal u króla. Biwak zakończył się apelem, na który przybyli zaproszeni goście – Wójt Gminy Wieprz pani Małgorzata Chrapek oraz Dyrektor ZSP we Frydrychowicach pani Edyta Skowron, która udostępniła zuchom budynek szkoły. Podczas apelu każda gromada zuchowa otrzymała pamiątkową plakietkę, podziękowanie za udział w jubileuszu, trop zuchowy „Rycerz” oraz książkę wydaną z okazji 10-lecia powstania 10 Gromady Zuchowej „Błękitne Płomyki” z Frydrychowic.

Apel był również momentem, na podsumowanie całorocznego współzawodnictwa między gromadami zuchowymi Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. Wyniki współzawodnictwa prezentują się następująco:

1 miejsce – 10 GZ „Błękitne Płomyki” z Frydrychowic
2 miejsce – 9 GZ „Dzielne Duszki” z Palczy
3 miejsce – 17 GZ „Dzielne Lwy” z Brzeźnicy

Wyróżnienie – 13 GZ „Zuch Misie” z Kleczy Dolnej
Wyróżnienie – 8 GZ „Tęczowe Karpiki” z Zatora
Wyróżnienie – 3 GZ „Ekoludki” ze Stanisławia Dolnego

Biwak nie mógłby się odbyć bez wsparcia sojuszników harcerskich oraz drużyn działających we Frydrychowicach – 1 Drużyny Harcerskiej „Błękitna” (drużynowa phm. Anna Najbor) i 5 DSTH „Antidotum” (drużynowa HO Marzena Tomiczek).

Z zuchowym pozdrowieniem Czuj!

Komendant biwaku
phm. Adam Świetlik

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x