Wkrótce Wadowice ponownie ogarnie mania czytania, a wszystko to za sprawą „Fantastycznej czyTOmanii – Wadowickiego Festiwalu Książki”. Warto więc zarezerwować czas i przygotować „miejsce” na autografy, bowiem Wadowice odwiedzą wyjątkowi goście.
W tym roku Festiwal w dużej mierze zostanie poświęcony fantastyce. Jest to ukłon w stronę Stanisława Lema – czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, którego uznano literackim patronem 2021 roku. W związku z tym wydarzeniem przybliżamy sylwetki pisarzy, których już w najbliższy weekend będziemy mieli okazję poznać osobiście.
W piątek 24 września o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie online z Katarzyną Bereniką Miszczuk – wszechstronną pisarką, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów niezmiennie doprawiona dużą dawką humoru. Największe uznanie czytelników przyniósł jej cykl „Kwiat paproci”, na który składają się: „Szeptucha”, „Noc Kupały”, „Żerca”, „Przesilenie” i „Jaga”. Prawie wszystkie książki tworzące serię zostały nagrodzone w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl zyskując miano Książki Roku aż cztery lata z rzędu (2016-2019). Duże uznanie czytelników zyskała również seria diabelsko-anielska („Ja, diablica” „Ja, anielica” , „Ja, potępiona” oraz „Ja, ocalona”) oraz seria medyczna – „Obsesja” i „Paranoja”. W tym roku ekranizacji doczekała się również jedną z książek pisarki pt. „Druga szansa”. Film „Otwórz oczy” od sierpnia można obejrzeć na platformie Netflix. Spotkanie będzie transmitowane za pośrednictwem YouTube’a (kanał: Wadowicka Biblioteka Publiczna).
Z kolei w sobotę 25 września o godz. 16.00 Wadowicką Bibliotekę Publiczną odwiedzi Jakub Ćwiek – pisarz, stand-uper, scenarzysta, podróżnik, autor słynnych cyklów fantasy „Chłopcy” , „Dreszcz” i „Grimm City” . Autor zadebiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy „Liżąc ostrze”, a rok później horror „Ciemność płonie” (aby go napisać autor spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach). We współpracy z Adamem Bigajem powstał reportaż „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu”, stanowiący zapis przeszło trzydziestoletniej służby podinspektora Adama Bigaja (ps. „Księciunio”). Pisarz był dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, którą zdobył w 2012 roku. Został również nagrodzony statuetką Golden Mic w Kategorii Najlepszy debiut w Internecie 2020. W tym roku na rynku wydawniczym ukazały się dwie książki autora – „Drelich. Prosto w splot” oraz najnowsza pozycja „Panie Czarowne” (dostępna już w Wadowickiej Bibliotece Publicznej!)
Przysłowiową „wisienką na torcie” Wadowickiego Festiwalu Książki będzie sobotnie spotkanie z pisarzem Thomasem Arnoldem (godz. 18.00). Jego literacka przygoda rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy to ukazał się thriller medyczny o zabarwieniu sensacyjnym – „Anestezja”. W 2015 roku książką „33 dni prawdy” autor rozpoczął cykl powieści z detektywami Adamsem i Rossem. Od tego czasu ukazały się także: „Tetragon”, „Horyzont umysłu”, „Efektor” i „Mauzoleum”. Pisarz próbował także swoich sił w fantastyce, czego owocem są „Legendy Archeonu”. Z kolei ostatnia książka pisarza – „Trzecia córka” podbiła serca czytelników Wadowickiej Biblioteki Publicznej i jest jedną z chętniej wypożyczanych pozycji!
W ramach „Fantastyscznej czyTOmanii” zachęcamy również do udziału w pozostałych wydarzeniach, takich jak:
- premiera mobilnej gry miejskiej „Fioletowi Bankierzy” , w której można wygrać atrakcyjne nagrody – czytnik e-booków, słuchawki, gry planszowe! Startowi gry będzie towarzyszyło spotkanie z lokalnym pisarzem Bartłomiejem Juchą – autorem książki “Bank Violettkäfer. Dział depozytów nadzwyczajnych”, będącej inspiracją do powstania wirtualnej rozgrywki. Gra przeznaczona jest dla osób w każdym wieku – wystarczy włączyć smartfon, pobrać aplikację Action Track i ruszyć w miasto. Osoby poniżej 16. roku życia mogą uczestniczyć w grze samodzielnie pod warunkiem przedstawienia zgody rodziców bądź opiekunów prawnych na uczestnictwo w grze (dokumenty do pobrania na stronie Wadowickiej Biblioteki) lub też ruszyć w miasto pod opieką rodziców.
Zapisy i starter dla uczestników gry z kodem QR do odebrania w Wadowickiej Bibliotece Publicznej! - bezpłatne warsztaty robotyki dla dzieci i młodzieży oparte na zestawach LEGO WeDo i Mindstorms EV3. Na warsztaty dla młodzieży w wieku 13-16 lat wciąż posiadamy wolne miejsca (zapisów można dokonać pod nr tel. 33 823 46 18)!!!!
- spotkania z pisarzami dla dzieci i młodzieży: Wiesławem Drabikiem, Anna Czerwińską Rydel i Bartłomiejem Juchą
Podczas spotkań będzie obowiązywał reżim sanitarny i limit osób biorących udział w wydarzeniach (limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych). Wszystkie imprezy odbędą się w głównym budynku Biblioteki Publicznej, przy ul. Legionów 1.
Festiwal objęty honorowym patronatem Burmistrza Wadowic i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
PROGRAM FESTIWALU:
24 WRZEŚNIA (piątek):
9.00 i 10.30 – spotkania dla dzieci z Wiesławem Drabikiem
9.00 – spotkanie dla dzieci z Anna Czerwińską – Rydel
11:00 – wykład Wojciecha Guni o Stanisławie Lemie dla młodzieży – „Ja wiedziałem, że tak będzie – czy Lem był jasnowidzem?”
14:00 – rozstrzygnięcie konkursu LEMoniada na najlepszy ekologiczny statek kosmiczny
15:00 – premiera gry mobilnej „FIOLETOWI BANKIERZY” i spotkanie z Bartłomiejem Juchą autorem książki “Bank Violettkäfer. Dział depozytów nadzwyczajnych”, będącej inspiracją do gry
18:00 – spotkanie online z pisarką Katarzyną Bereniką Miszczuk (YouTube – kanał Wadowickiej Biblioteki Publicznej)
25 WRZEŚNIA (sobota)
9:00 – warsztaty robotyki dla dzieci (8-12 lat). Brak miejsc!
10:30 – warsztaty robotyki dla młodzieży (13-16 lat). Obowiązkowe zapisy!
16:00 – spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem
18:00 – spotkanie autorskie z Thomasem Arnoldem
About Author
You may also like
-
Kawowy salon z polityką w tle – nową tradycją w Kalwarii?
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?