mat. Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Zapraszamy na spotkanie poświęcone Wojciechowi Kossakowi w kalwaryjskiej bibliotece

Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkania z Andrzejem Bogunią-Paczyńskim pod wspólnym tytułem: „Wojciech Kossak nieznany”. To ilustrowana archiwalnymi zdjęciami opowieść o sławnym malarzu Wojciechu Kossaku, tym razem jako pasjonacie i pionierze automobilizmu.

Opowieść o pierwszym prezesie Krakowskiego Klubu Automobilowego(1914) na podstawie jego „Wspomnień” (1912) i „Listów do żony i przyjaciół (1883-1942)” wydanych przez Kazimierza Olszańskiego w 1985 roku, z wykorzystaniem wybranych fragmentów tekstów literackich, publikacji prasowych i dokumentów archiwalnych.

„Miedzy Krakowem a Zakopanem (1908-1914)” – to tytuł pierwszego spotkania, które odbędzie się w poniedziałek 24 kwietnia o godz. 16.00. w lokalu BP w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Drugie spotkanie zatytułowane „Austinem na Wielka Wojnę (1914-1918)” jest zaplanowane na 15 maja (poniedziałek), również o godz. 16.00.

Spotkania są organizowane w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” oraz Tygodnia Bibliotek

mat. Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Andrzej Bogunia-Paczyński (ur. 1948, Kraków) – dokumentalista, archiwariusz, dziennikarz, redaktor wydawnictw, polonista i historyk; absolwent Liceum B. Nowodworskiego (1966) i Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (1975);

badacz dziejów Krakowa doby autonomii, specjalizujący się w historii fotografii, inżynierii miejskiej, automobilizmu i awiatyki. Autor: licznych publikacji o tematyce historycznej w prasie krakowskiej, regionalnej i ogólnopolskiej oraz opracowań biograficznych,, poświęconych, m. in. J. Brandysowi, J. Conradowi, M. Konopnickiej, W. Kossakowi, K. Malczykowi, A. Nowaczyńskiemu, H. Ordonównie, H. Rubinstein. Twórca wystaw dokumentalnych: Kraków na starych widokówkach (Archiwum Państwowe, 1982), Podgórze na starej fotografii I-II (MPiK Podgórze 1984, Galeria „Rękawka” 1991), Cracovie Automobile. Początki motoryzacji w Krakowie 1895-1918 (Muzeum Inżynierii Miejskiej, 1999) i projektów teatralnych: Na tropie Heleny Rubinstein (duodram, 1996), Bitwa nad Berezyną (monodram, 1997), Adolf Nowaczyński – satyryk z Podgórza rodem (docu-drama, 2008), Na drodze w Suchej. Obrazek dramatyczny (adaptacja nowel M. Konopnickiej U źródła W dolinie Skawy, 2009). Współpracownik Pisma Artystyczno-Literackiego Stowarzyszenia Twórczego POLART „Hybryda”, rocznika „Małopolska. Regiony, regionalizmy, małe ojczyzny” i Rocznika kulturalnego „Piosenka” Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu; od lutego 2016 r. – na emeryturze.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x