mat. prasowy Dworu w Stryszowie

Zapraszamy do Dworu w Stryszowie na recital Julii Malik (sopran) oraz Miłosza Mączyńskiego (gitara)

27 sierpnia o godzinie 17:00, w Dworze w Stryszowie odbędzie się recital Julii Malik (sopran) oraz Miłosza Mączyńskiego (gitara). Będzie to muzyczna podróż w świat najpiękniejszych pereł kameralistyki wokalnej na tenże zestaw wykonawców. Tradycja wieczorów pieśni klasycznej z towarzyszeniem instrumentu harmonicznego sięga czasów Schuberta, jednak i tu sięgnięto zwyczajów znacznie dawniejszych. Już w średniowieczu trubadurzy wykonywali swe „chansons” z towarzyszeniem instrumentu harmonicznego szarpanego, a szczególny rozkwit dworskich pieśni z towarzyszeniem lutni datuje się na późny renesans i barok. Przedstawicielem chyba najwybitniejszym tegoż gatunku był angielski kompozytor John Dowland (1563-1626), którego najsłynniejsze pieśni zaprezentujemy w transkrypcji na głos i gitarę współczesną.

W drugiej części koncertu chcielibyśmy zaprosić Państwa w zupełnie inny muzyczny zakątek, w podróż do letnich ogrodów Hiszpanii, w świat poniekąd mniej związany z atmosferą salonową, a bardziej ludową podaną jednak w sposób wyrafinowany i wykwintny. „Siete canciones populaires españolas” skomponowane przez Manuela de Falle w 1914 roku to zestaw siedmiu tradycyjnych hiszpańskich pieśni zaaranżowanych przez kompozytora na głos i fortepian – u nas będzie to wersja z gitarą, jakże przecież zespoloną z tradycjami flamenco.

Julia Malik jest znakomitą śpiewaczką oraz wiolonczelistką młodego pokolenia, urodzoną w Krakowie. Ukończyła studia na prestiżowych uczelniach mn. Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart. Występowała w licznych salach koncertowych w Polsce oraz na świecie mn. Liederhalle Stuttgart, Lieszhalle Hamburg, Concertgebouw Amsterdam, Poly Grand Theater China, Filharmonia Krakowska. Prywatnie jest wnuczką jeszcze wychowującej się w Dworze w Stryszowie Róży Gertych ze Skrochowskich oraz prawnuczką Marii Łubieńskiej.

Miłosz Mączyński, również Krakowianin, to jeden z najwybitniejszych Polskich gitarzystów klasycznych, laureat nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych (min. Le Concours International de Guitare Classique de Montréal 2011, International Guitar Competition Guitartalent, Brno 2014). Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Wykładowca w klasie gitary Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, juror konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x