Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach został ponownie wybrany na realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego”. W związku z tym Dyrektor ZZOZ w Wadowicach serdecznie zaprasza wszystkich spełniających kryteria kwalifikacji do uczestnictwa w programie.

Poprzednia edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy osiągnęli zamierzone cele, poprawili swój stan zdrowia oraz samopoczucie. Jednym z największych sukcesów programu prowadzonego pod hasłem „Odważ się na zdrowie!” jest kompleksowe działanie. Nastawione nie tylko na spadek masy ciała, ale na edukację, która daje długofalowy efekt. Dzięki wprowadzeniu zmiany trybu życia, zdrowym nawykom żywieniowym, aktywności fizycznej dostosowanej i bezpiecznej dla każdego uczestnika, kształtujemy świadomość i wyrabiamy nawyki, które pozwalają wprowadzić zamiany na stałe. Wsparcie wykwalifikowanej kadry dietetyków, fizjoterapeutów oraz psychologów motywuje uczestników do działania.

Dane statystyczne niestety pokazują, że otyłość stała się chorobą cywilizacyjną.
Z każdym rokiem zapada na nią coraz więcej osób, w coraz młodszych grupach wiekowych. Jak doskonale wiemy, nadwaga czy otyłość nie stanowi jedynie problemu natury estetycznej. Głównym zagrożeniem, jest rozwój chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, udar mózgu oraz choroby układu ruchu. Czynników prowadzących do rozwoju otyłości jest wiele. Uwarunkowania genetyczne, problemy hormonalne niejednokrotnie są przyczyną powstania otyłości. Jednak najważniejszym i najczęstszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju otyłości jest nieodpowiednia dieta (złe nawyki żywieniowe) oraz brak aktywności fizycznej.

Dlatego bardzo gorąco zachęcamy do uczestnictwa w programie, którego celem jest poprawa stanu zdrowia uczestników poprzez redukcję masy ciała u osób ze stwierdzoną nadwagą i otyłością, a przez to zapobieganie chorobom przewlekłym. Dla uczestników przewidziano konsultacje z dietetykiem oraz psychologiem, zajęcia rehabilitacyjne na basenie i sali rehabilitacyjnej, a także utworzenie dietetycznego punktu konsultacyjnego. Program będzie realizowany od maja do grudnia 2022 roku. Wstępna rekrutacja uczestników potrwa do 15 czerwca br. Kwalifikacja do Programu będzie prowadzona we współpracy z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz poradniami specjalistycznymi (diabetologicznymi, kardiologicznymi, pulmonologicznymi, wad postawy, chorób metabolicznych oraz rehabilitacyjnymi).

Do Programu mogą być zgłaszane osoby ze zidentyfikowanymi czynnikami ryzyka, najbardziej narażone na rozwój chorób cywilizacyjnych i spełniające określone w programie kryteria:

a) kryteria włączenia

Wiek: od 18 do 60 lat w przypadku kobiet i od 18 lat do 55 lat w przypadku mężczyzn.

Takie określenie kryterium wieku uzasadnione jest występowaniem u takich osób umiarkowanego lub niskiego ryzyka chorób przewlekłych oraz możliwością uzyskania najlepszego efektu profilaktycznego bez użycia farmakoterapii.

BMI ≥ 25 kg/m2 i ≤ 45kg/m2

b) kryteria wykluczenia

 • cukrzyca wymagająca farmakoterapii,

 • ciężkie, niepoddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze,

 • zdiagnozowana choroba niedokrwienna serca,

 • niewydolność krążenia,

 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy niewyrównana,

 • choroba /zespół Cushinga,

 • zaburzenia psychotyczne,

 • padaczka,

 • sterydoterapia doustna,

 • dysfunkcja układu ruchu uniemożliwiająca wykonywanie ćwiczeń.

 

Zgłoszenia będą przyjmowane:

 • pod adresem e-mail: ppsrejestracja@zzozwadowice.pl

 • telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 14:00 numerami telefonów: 797 700 379; 571 324 953

Zgłoszone osoby wezmą udział w procesie kwalifikacyjnym, który składa się z trzech wizyt z lekarzami ZZOZ w Wadowicach. Przeprowadzone podczas wizyt badania i pomiary będą podstawą do ostatecznego włączenia do Programu. Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników, prosimy o jak najszybsze dokonywanie zgłoszeń. W przypadku osiągnięcia wymaganej liczby pacjentów przed planowanym terminem zakończenia rekrutacji późniejsze zgłoszenia nie będą przyjmowane.

 

Program zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x