fot. Tomasz Kadela

XXVI Zlot Gromad i Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej: „Z kulturą na Ty”

W dniach 24-26 maja 2024 roku Wadowice stały się centrum harcerskiej aktywności, goszcząc XXVI Zlot Gromad i Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Z kulturą na Ty”, skupiając się na promocji i poznawaniu różnych aspektów kultury.

 

Piątek: Rozpoczęcie Zlotu

Zlot rozpoczął się w piątek uroczystym apelem harcerskim. Zuchy, harcerze oraz harcerze starsi zebrali się na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia. Po apelu, zuchy z entuzjazmem przystąpiły do tworzenia makiet miast kultury, wykazując się kreatywnością i znajomością architektury. Tymczasem harcerze i harcerze starsi wzięli udział w emocjonujących grach terenowych, które odbywały się na terenie całych Wadowic. Zabawa i rywalizacja przeplatały się z nauką i poznawaniem ciekawostek ze świata kultury i sztuki.

Sobota: Warsztaty i Jarmark Kultur

Sobota przyniosła uczestnikom zlotu bogaty program warsztatów kulturalnych. Przed południem mieli oni okazję zagłębić się w różnorodne formy sztuki – od lepienia garnków z gliny, przez tworzenie kolaży, aż po nagrywanie dzwonków na komórkę. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, pozwalając młodym ludziom na rozwijanie swoich umiejętności artystycznych i technicznych.

Po południu, teren zlotu przekształcił się w tętniący życiem jarmark kultur. Gromady i drużyny prezentowały lokalną kulturę miejscowości, z których pochodzą. Była to niepowtarzalna okazja do poznania regionalnych specjałów kulinarnych, rzemiosła, tradycji i legend. Uczestnicy i odwiedzający mogli degustować tradycyjne potrawy, podziwiać rękodzieło i wsłuchiwać się w opowieści o dawnych czasach.

Wieczorem, zuchy i harcerze wzięli udział w festiwalu piosenki harcerskiej. Atmosfera była niesamowita – wspólne śpiewanie zjednoczyło wszystkich uczestników, a różnorodność prezentowanych utworów zachwyciła publiczność. Dzień zakończył się harcerskim kominkiem, podczas którego przy blasku ognia dzielono się wrażeniami i wspomnieniami z mijającego dnia.

Niedziela: Msza Święta i Uroczysty Apel

W Niedzielne przedpołudnie zuchy i harcerze uczestniczyli we mszy świętej. Po mszy, uczestnicy zlotu zebrali się na ostatnim, uroczystym apelu. Była to chwila podsumowań, wręczenia pamiątkowych nagród i wyrazów wdzięczności dla gospodarzy i organizatorów.

XXVI Zlot Gromad i Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej z pewnością na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. Hasło „Z kulturą na Ty” doskonale oddało ducha wydarzenia, które nie tylko integrowało młodych ludzi, ale także umożliwiło im bliższe poznanie i zrozumienie różnorodności kulturowej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje zlotu, które z pewnością przyniosą równie bogaty program i niezapomniane przeżycia.

Tekst: phm. Daniel Pasierbek – komendant hufca
Foto: Tomasz Kadela

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x