XXII Dni Papieskie w Kalwarii

Parafialny Klub Sportowy św. Józef serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XXII Dniach Papieskich, które odbywać się będą od 11 do 25 maja 2019 r. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa Jana Pawła II wypowiedziane 7 czerwca 1979 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas I pielgrzymki papieża do Polski: ,,Niech tutaj dokonuje się wielkie dzieło duchowej odnowy…”

Parafialny Klub Sportowy św. Józef serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XXII Dniach Papieskich, które odbywać się będą od 11 do 25 maja 2019 r. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa Jana Pawła II wypowiedziane 7 czerwca 1979 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas I pielgrzymki papieża do Polski: ,,Niech tutaj dokonuje się wielkie dzieło duchowej odnowy…”

Mamy nadzieję że hasło to nie tylko stanie się motywem przewodnim Dni Papieskich, ale także pozwoli wszystkim uczestnikom spojrzeć z nieco innej perspektywy na ,,papieską Kalwarię”- jako na miejsce, które sprzyja duchowemu wzrastaniu i kształtowaniu się postaw i wartości chrześcijańskich. Chcielibyśmy również, aby tegoroczne wydarzenie po raz kolejny pozwoliło każdemu biorącemu w nim udział wykazać się, pochwalić swoim talentem i umiejętnościami, a ponadto pogłębiło wiedzę o życiu i działalności naszego wielkiego Polaka a szczególnie o Jego związkach z Kalwarią Zebrzydowską.

Zarząd PKS ,,św. Józef”

Więcej informacji i zapisy na stronie internetowej: https://dnipapieskie.pksswjozef.pl/

Dni Papieskie od początku miały na celu przybliżenie szczególnie dzieciom i młodzieży sylwetki naszego papieża Polaka. Uczestnicy Dni Papieskich, których z roku na rok przybywa, poprzez przygotowywanie się do konkursów, turniejów czy przeglądów mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat życia, działalności i nauki  Jana Pawła II.

 

To wydarzenie sportowo- kulturalne jest dla nas także okazją do: 

  1. Wychowania dzieci, młodzieży i dorosłych przez kulturę fizyczną, rekreację, sport i turystykę w oparciu o zasady etyki katolickiej.
  2. Rozwijania wśród dzieci i młodzieży umiejętności współpracy, współdziałania w grupie- wzmacnianie więzi koleżeńskich  poprzez wspólne przebywanie i pokonywanie trudności
  3. Kształtowania charakterów młodzieży, rozwijanie pasji i zainteresowań oraz stworzenie możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy i własnych umiejętności w praktyce
  4. Mobilizowania młodych  ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnego miasta  oraz powiatu czy województwa poprzez aktywne branie udziału w imprezie

Obecnie Dni Papieskie to ogromne przedsięwzięcie, które swoim zasięgiem obejmuje nie tylko gminę Kalwaria Zebrzydowska czy powiat wadowicki ale także wiele gmin i powiatów sąsiednich. Ich program jest niezwykle rozbudowany i przez to rozłożony w czasie.

 

Inauguracją Dni Papieskich jest Msza święta odprawiana w kościele pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnie przez dwa tygodnie dzieci, młodzież a także dorośli sprawdzają swoje umiejętności i prezentują talenty, rywalizują ze sobą i jednocześnie dobrze się bawią. W programie imprezy są rozgrywki sportowe- turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego i siatkówki, przeglądy poezji religijnej recytowanej, pieśni religijnej oraz muzyki w wykonaniu instrumentalnym, konkurs wiedzy o Janie Pawle II, konkurs plastyczny, konkurs literackich prac autorskich oraz rajd. Od kilku lat w trakcie Dni Papieskich odbywa się także ,,piłkarska majówka”, w czasie której o miano najlepszej drużyny walczą między sobą przedstawiciele straży pożarnej, policji, nauczycieli, księży oraz członkowie i sympatycy PKS ,,św. Józef”. Jednym z najważniejszych punktów programu jest wieczorna Droga Światła ulicami Kalwarii Zebrzydowskiej, będąca okazją do wspólnej modlitwy i zadumy.

Dni Papieskie organizowane co roku przez Parafialny Klub Sportowy ,,św. Józef” mają dość długą i bogatą historię. Po raz pierwszy odbyły się w dniach 16- 18 października 1998 roku z okazji 20-stej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. O organizacji tego przedsięwzięcia zarząd PKS ,,św. Józef” poinformował samego Papieża, wysyłając do Watykanu telegram z życzeniami oraz krótką wzmianką o uczczeniu jubileuszu ,,modlitwą, imprezami kulturalnymi, sportowymi i turystycznymi.” Do udziału w Dniach Papieskich zaproszono wówczas  m. in. Parafialne Kluby Sportowe z Małopolski. Podczas trzech dni trwania imprezy na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na boisku MKS Kalwarianka rozgrywano zawody sportowe- mecze siatkówki, turniej tenisa stołowego oraz biegi. Aula Wyższego Seminarium OO. Bernardynów gościła uczestników przeglądów poezji i pieśni religijnej. Odbył się także I Zlot Turystów.  Pierwsze Dni Papieskie, mimo trudnych wówczas warunków, dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób okazały się sukcesem, dlatego też ówczesny Zarząd PKS ,,św. Józef” postanowił kontynuować tę tradycję. W roku następnym zorganizowano to wydarzenie w maju i połączono je z I Pielgrzymką Małopolskich Klubów Sportowych do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wkrótce takie obchody Dni Papieskich stały się tradycją. Zmagania sportowe i imprezy kulturalne trwały kilka dni, a ich uwieńczeniem było każdorazowo sobotnie spotkanie sportowców na Kalwarii, a następnie koncert laureatów.

Materiały pochodzą ze strony https://dnipapieskie.pksswjozef.pl/

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x