Wyjątkowe dzieła o Mikołaju Zebrzydowskim

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty spotkał się Rafałem Stuglikiem Radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, Przewodniczący Komisji Kultury.  Spotkanie  było okazją do podziękowań za pomoc  w realizacji projektu „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego”. Dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Małopolskiego, udało się zrealizować wyjątkowy projekt upamiętniający postać Mikołaja Zebrzydowskiego: wykonano monografie, medal i film.

Miłym akcentem spotkania, było wręczenie przez Burmistrza okolicznościowego srebrnego medalu z wizerunkiem Mikołaja Zebrzydowskiego Radnemu. Wspomniany medal to całkowity unikat gdyż ukazał się w nakładzie 30 sztuk. Przekazano również inne materiały promocyjne z projektu.

Nie udałoby się tego projektu w takiej formie zrealizować gdyby nie pomoc i wsparcie Pana radnego Rafała Stuglika. To właśnie Jemu chcieliśmy bardzo podziękować za zaangażowanie się w ten projekt – mówi Tomasz Baluś z Wydziału Promocji w Urzędzie

Przypomnijmy Gmina Kalwaria Zebrzydowska w ramach projektu „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego” otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł z Województwa Małopolskiego.

Dla Kalwarii Zebrzydowskiej 2020 rok był wyjątkowym czasem. 17 czerwca 2020 upłynęło  400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego – fundatora „Polskiej Jerozolimy” założyciela miasta Kalwaria Zebrzydowska.

W roku jubileuszowym dzięki wspólnemu projektowi Gminy Kalwaria Zebrzydowska i Województwa Małopolskiego udało się przypomnieć postać Mikołaja Zebrzydowskiego.

  • Wykonano kopię medalu Mikołaja Zebrzydowskiego z 1601 r. – wybito łącznie 480 szt. medali, 450 – mosiężnych i 30 srebrnych. Medale trafiły do mieszkańców i turystów.
  • Opracowano Monografię  Mikołaja Zebrzydowskiego – wydano 1.100 szt. książki, które trafiły do mieszkańców i turystów. Autorami publikacji byli naukowcy: s. dr Elżbieta Wróbel,  dr. Tomasz Graff i dr. Bartłomiej Wołyniec.
  • Zrealizowano Film „Polska Jerozolima” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając – przygotowano 1.560 szt. płyt DVD z zapisem filmu. Prowadzono szeroką promocje medialną w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Płyty DVD trafiły do mieszkańców i turystów, można go odebrać w Urzędzie Miasta, film wzbudził bardzo duże zainteresowanie i można go otrzymać w magistracie.

Radości z realizacji programu o Mikołaju Zebrzydowskim nie ukrywał Rafał Stuglik 

Spotkanie było znakomitą okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i omówienie planów na przyszłość. Cieszę się, że kalwaryjski samorząd łączy troskę o pamięć historyczną z nowoczesnym rozwojem miasta. Jestem dumny, że samorząd wojewódzki wsparł finansowo tak piękne dzieła. Wszystkie opracowania  ukazujące niezwykły dorobek Mikołaja Zebrzydowskiego zasługują na szacunek – podsumował radny województwa małopolskiego.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x