V Zimowy Salon Młodych z Akademii

Kiedy:
20 luty 2022@10:00 – 19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-02-20T10:00:00+01:00
2022-02-20T19:00:00+01:00
Gdzie:
Sławkowska 12
Kraków

Zofia Weiss, wnuczka Wojciecha Weissa – historyk sztuki i kurator, zaprasza na V Zimowy Salon Młodych dedykowany studentom, doktorantom i absolwentom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w wieku do 29 lat.

Wernisaż odbył się w sobotę 19 lutego 2022, czas trwania wystawy 19.02 – 15.03.2022

Salony są przeglądami sztuki najbardziej aktualnej, z reguły obejmującymi twórczość artystyczną z okresu jednego roku. Przez to też są wydarzeniami bardzo atrakcyjnym, bo pokazującymi sztukę w szybkim procesie przemian i rozwoju. Salony zawsze były wystawami niezwykle lubianymi przez publiczność, były pretekstem do odkrywania i śledzenia młodych talentów, do zadawania pytań o to, kto z wystawiających pozostanie artystą i jaki będzie walor jego sztuki.

V Zimowy Salon Młodych prezentujemy jak co roku w salach wystawowych kamienicy przy ul. Sławkowskiej 12, w miejscu szczególnym, które już przed wiekiem było związane z życiem artystycznym Krakowa. To tu w 1927 roku, po ogłoszeniu bojkotu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, zorganizowano wielką Wystawę Niezależnych, w której wzięła udział cała plejada wybitnych artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków, w Towarzystwie Artystów Polskich „Sztuka” oraz w Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Łącznie około stu uczestników pokazało 297 prac. Wśród wystawiających byli między innymi: T. Axentowicz, St. Czajkowski, X. Dunikowski, J. Fałat, St. Kamocki, J. Malczewski, J. Mehoffer, W. Weiss, L. Wyczółkowski. O wystawie pisano entuzjastycznie w prasie: „Wystawa przedstawia się imponująco jako olbrzymia manifestacja artystów w najszlachetniejszym tego słowa znaczeniu, a zarazem udowadnia, że wszelkie opinie o niezaradności i niezdolności artystów do skoordynowanej pracy są najzwyklejszą plotką. Artyści krakowscy muszą zwyciężyć!”. Plakat do tej wystawy zaprojektował Wojciech Weiss, pokazał również kilka swoich wybitnych dzieł.

Wtedy właśnie, blisko 100 lat temu, pokazano w galerii na Sławkowskiej dzieła profesorów należących do pokolenia Młodej Polski, związanych jako studenci a potem dydaktycy z krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Dzisiaj, na naszym Salonie, kolejne pokolenie młodych artystów związanych z tą Uczelnią, pokazuje swoje prace powstałe w minionym 2021 roku.

Prace malarskie, graficzne i rzeźbiarskie, które pokazujemy na wystawie, są debiutami studentów lat niższych, ale też prezentacją twórczości tych, którzy wydają się już wyraźnie rozpoznawać swoją drogę artystyczną, mając za sobą pierwsze wyróżnienia i sukcesy. Prace te są przede wszystkim jednak odbiciem niezwykle zróżnicowanych osobowości, temperamentów artystycznych, są wyrazem nieustannej pracy w poszukiwaniu samookreślenia, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „kim jestem” i „czym ma być moja sztuka?”. W końcu, a co może rzeczywiście w tym roku najważniejsze, są próbą zmierzenia się z problemem globalnej pandemii i idących za nią przemian, samotności, zamknięcia i izolacji.

Goszcząc już po raz piąty Zimowy Salon Młodych z Akademii w galerii przynależnej do Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa, dołączam w tym miejscu również słowa artysty wypowiedziane w 1934 roku, które były odpowiedzią na zapytanie „Głosu Plastyków”:

„Jakie ma być malarstwo polskie? Uważam że nie „polskie”, tylko – dobre, gdyż dążenie do doskonałości wzbudza szacunek do narodu, w którym powstaje. Malarstwo to język międzynarodowy. Czym ktoś piękniej i wymowniej potrafi przedstawić, ten przypina laury do korony swego narodu.”

Odczuwając bardzo silny związek z Kalwarią Zebrzydowską, która dla Wojciecha Weissa i jego żony Aneri Ireny Weissowej była ukochaną rodzinną Arkadią, a dla mnie, jako wnuczki – utraconym rajem dzieciństwa, wyrażam w tym miejscu swoje marzenie by móc taką wystawę pokazać właśnie tutaj w Kalwarii i tym samym przypomnieć o związkach miasta z tyloma wybitnymi artystami różnych epok.

Zofia Weiss

Prezes Fundacji

Muzeum Wojciecha Weissa

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.