ul. Jana Pawła II 24
34- 130 Kalwaria Zebrzydowska
Któż z nas nie słyszał o Stanisławie Lemie? Wszyscy wiemy, że jest najbardziej znanym na świecie polskim pisarzem science fiction. Potrafimy wymienić jednym tchem takie dzieła jak „Bajki Robotów” czy „Solaris”. Jednak kto z nas ostatnio czytał Lema? Propozycja Narodowego Centrum Kultury jest dla wszystkich, którzy przyjemność obcowania z książkami Lema mają przed sobą, ale również tych, którzy czytali je już dawno i zechcą do nich wrócić. A jesteśmy przekonani, że warto, bo to proza inteligentna, przewrotna, dowcipna i zaskakująco aktualna.
Wystawy planszowa pt.: „LEM” przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury i prezentowana w Bibliotece Publicznej , promuje dzieła Mistrza poprzez prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema.
W gronie twórców zainspirowanych literaturą Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska – Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska.
Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci. Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.
Wystawa, którą prezentujemy Państwu kończy nasz cykl dotyczący twórczości Stanisława Lema – literackiego Patrona roku 2021.
Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury za udostępnienie materiałów.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy w lokalu Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także wypożyczania i czytania utworów, polecanych we wcześniejszych artykułach zamieszczanych na naszej strony internetowej.
Wystawę jest dostępna do końca listopada 2021.
Zapraszamy do oglądania, słuchania i czytania Lema!
źródło: Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej
Źródło: https://nck.pl