Stryszów
Zapraszamy 19 stycznia do Dworu w Stryszowie, gdzie o godzinie 15.00 odbędzie się wykład Stryszów jako wieś w austro-węgierskiej Galicji.
W 1867 roku Cesarstwo Austrii przekształciło się w dualistyczne Austro-Węgry. W ciągu kilku kolejnych lat polskiej szlachcie udało się natomiast doprowadzić do porozumienia z władzami centralnymi w Wiedniu, skutkiem czego Galicja otrzymała daleko posuniętą autonomię. Wszystko to zaś miało bezpośrednie przełożenie na realia, w których w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku żyli stryszowianie. Analizując kolejne zasady ustrojowe Galicji w dobie autonomii, przyjrzymy się ich praktycznemu wymiarowi i odpowiemy na pytania: Czy mieszkańcy Stryszowa brali udział w wyborach do różnych ciał ustawodawczych? Jak zorganizowany był ówczesny system szkolnictwa? W jaki sposób wyłaniano lokalne władze samorządowe?
wykład poprowadzi:
Michał Makówka – historyk-mediewista, doktorant w SDNH UJ, pasjonat genealogii i historii regionalnej, szczególnie dziejów swojego rodzinnego Stryszowa. Od kilku lat jako edukator współdziała z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz z Dworem w Stryszowie, gdzie aktualnie oglądać można przygotowaną przez niego wystawę czasową „Stryszów Łubieńskich”.
Przed wykładem (o godz. 14:00) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Stryszów Łubieńskich”. Bilet na oprowadzanie można nabyć w kasie Dworu bezpośrednio przed jego rozpoczęciem. Cena biletu: 5 zł.