wykład dr. Dominka Lulewicza o wadowickiej kolei

Kiedy:
26 kwiecień 2024@18:00 – 19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2024-04-26T18:00:00+02:00
2024-04-26T19:00:00+02:00
Gdzie:
Stacji Kultury (dawny budynek Dworca PKP ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10)
Wadowice

O przekształceniu Wadowic w węzeł dróg kolejowych oraz znaczeniu „drogi żelaznej” dla rozwoju miasta opowie dr Dominik Lulewicz z Muzeum Krakowa. To pierwszy taki wykład na Stacji Kultury.

 

W piątek, 26 kwietnia o godzinie 18.00 w Stacji Kultury (dawny budynek Dworca PKP ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10) odbędzie się wykład dr. Dominika Lulewicza zatytułowany „Miasto Wadowice na kolejowej mapie Galicji Zachodniej od lat 30. XIX w. do I wojny światowej”.

Podczas spotkania historyk przedstawi ewolucję „dróg żelaznych” w Wadowicach i ich okolicy na tle inwestycji kolejowych austriackiej Galicji na przełomie XIX i XX w. Kustosz z Muzeum Krakowa i miłośnik kolei opowie o najstarszych pomysłach połączenia Wiednia z prowincją z lat 30. XIX w., projektach doprowadzenia drogi żelaznej do Wadowic z lat 60. XIX w., realizacji przez Kolej Cesarza Ferdynanda linii Bielsko – Kalwaria w latach 1886 – 1888 oraz o przekształceniu miasta w węzeł dróg żelaznych po otwarciu w 1899 r. szlaku Trzebinia – Skawce w 1899 r. Dr Lulewicz przedstawi również jakie znaczenie dla rozwoju miasta miała „droga żelazna”.

Prelegent jest Wadowiczaninem, absolwentem tutejszego Liceum Ogólnokształcącego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z wykształcenia archeolog i historyk, starszy kustosz w Oddziale Rynek Podziemny Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wielki entuzjasta kolei żelaznych, zarówno historycznych jak i współczesnych, badacz dziejów dróg żelaznych regionu krakowskiego i Małopolski oraz społeczny opiekun zabytków. Autor licznych publikacji poświęconych historii kolei.

Na wykład zaprasza Muzeum Miejskie w Wadowicach.

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.