Stryszów
28 sierpnia o godz. 15:00 rozpoczyna się cykl wykładów mających na celu przybliżenie historii Stryszowa i okolic.
Pierwszy wykład cyklu to „Między dworem, kościołem i karczmą – życie w XVI-wiecznym Stryszowie” – nierzadko wyobrażenie sobie realiów XIX-wiecznej wsi galicyjskiej nastręcza wielu problemów. O ile trudniej jest więc zbudować panoramę Stryszowa sprzed czterech czy pięciu wieków, kiedy to życie kilkuset mieszkańców koncentrowało się wokół drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja, młynów oraz karczmy, do której „karczmarz w mieście piwo biera” – jak to zanotowano w rejestrze poborowym z 1581 roku. W rozważaniach nad XVI wiekiem nie może także zabraknąć wspomnienia o losach ówczesnych właścicieli Stryszowa, szczególnie o dziejach rodziny Słupskich i Castiglione (Suskich) oraz o najważniejszych wydarzeniach tego okresu związanych z reformacją i kontrreformacją.
Kolejne wykłady:
25 września – Ofiarność pod przymusem prawa, czyli czym było prawo patronatu?
30 października – Chłopska droga od poddaństwa do wolności
27 listopada – Stryszowskie nazwiska i nazwy miejscowe
18 grudnia – Niełatwa praca „pionierów oświaty” – dzieje szkolnictwa w Stryszowie
Wykłady prowadzi Michał Makówka, rodowity stryszowianin, student Instytut Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów”.
Od 2019 roku jako wolontariusz współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców (grup rodzinnych).
Popularyzator historii Stryszowa, pasjonat genealogii oraz heraldyki. Obecnie przygotowuje materiały do opracowania publikacji nt. postaci historycznych ze Stryszowa.
Zapisy pod nr tel.: 338797489 oraz adresem dworstryszow@wawelzamek.pl