Kalwaria Zebrzydowska
Festiwalu Ogórka w Kalwarii Zebrzydowskiej jeszcze nie było. W dniach 27-28 sierpnia br. na obiektach MKS Kalwarianka będziemy mogli właśnie w takim Festiwalu uczestniczyć.
Organizatorzy w ciągu dwóch dni Festiwalu którego a największą gwiazdą Festiwalu będzie Ogórek Kalwaryjski. przygotowali następujące atrakcje:
W pierwszym dniu Festiwalu o godz. 19:00 wystąpi “Kapela Ogórki”. To góralski, folkowy zespół muzyczny, łączący tradycyjna muzykę góralską z elementami rocka. Tuż po koncercie MKS Kalwarianka zaprasza na Festyn, będzie dobra muzyka, okazja do wspólnego świętowania, organizatorzy będą częstować ogórkiem Kalwaryjskim.
Jednakże kulminacja Festiwalu Ogórka nastąpi w niedzielę 28 sierpnia od godz. 15:00, gdzie na obiektach stadionu Kalwarianka będzie rządził ogórek.
Będziemy promować „ogórka kalwaryjskiego”, starsi zapewne wiedzą skąd taki pomysł, a młodsi właśnie poprzez organizację tego projektu dowiedzą się, że kiedyś słynęliśmy z ogórków i nazywali nas Ogórcorzami – tłumaczy Tomasz Baluś Prezes Stowarzyszenia i pomysłodawca Festiwalu.
W czasie festiwalu, największą gwiazdą będzie oczywiście ogórek, będziemy go degustować na wszelkie możliwe sposoby. Zostaną przygotowane stoiska na których będzie gościł ogórek, a to wszystko przy dobrej biesiadnej muzyce. Dodatkowo zorganizowane zostaną konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.
Przydomek Kalwarian “Ogórcorz” wziął się od kiszonych ogórków sprzedawanych na placu Rajskim przed Sanktuarium pasyjno-maryjnym i na samych dróżkach Kalwaryjskich. Istniała tradycja, że każdy, kto do niego pielgrzymował, powinien ich skosztować. „Być w Kalwarii Zebrzydowskiej i nie zjeść ogórka kiszonego, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża” – mówią starsi mieszkańcy. Ten przydomek przypomniał Jan Paweł II w czasie pamiętnego spotkania w Wadowicach w 1999 r. Pozdrawiając pielgrzymów z sąsiednich dekanatów powiedział: „Wszyscyśmy razem chodziliśmy do gimnazjum. Z Andrychowa jedna grupa, z Zatora druga grupa, z Kalwarii trzecia grupa. Nazywali kalwarianów ogórcorzami, wadowiczan flacorzami, a żywczan szczupakami. Sam smak” – mówił wówczas papież.
W 2002 r., po ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej, reporter PAP rozmawiał z Józefem Pyrkiem, którego rodzina kisiła i sprzedawała ogórki od wielu pokoleń. Familia miała własną recepturę, którą stosowali, by kiszone ogórki charakteryzowały się lekko słonawym smakiem. Ważne były odpowiednie proporcje składników. Na metr ogórków kupionych w okolicach Kalwarii dawali wodę, 2,5 kilograma soli, pięć główek czosnku, trzy wiązki kopru i jeden żytni chleb. To wszystko zostawiali na tydzień w drewnianej beczce.
I takie właśnie ogórki będą będą podawane podczas najbliższego Festiwalu.
Głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało grant w wysokości 18 tys. tys. zł z przeznaczeniem na organizację Festiwalu „Ogórcorze”. Zadanie „Organizacja festiwalu „Ogórcorze” w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz działania promocyjne związane z zasobami kulturowymi obszaru LGD” współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego pt.: „Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi obszaru LGD”. Partnerem Głównym Festiwalu jest Gmina Kalwaria Zebrzydowska.