Czy istniał związek między epidemiami w przedrozbiorowych Wadowicach, a wezwaniem kościoła w Rynku? – wykład Tomasza Graffa

Kiedy:
17 czerwiec 2021@17:30 – 18:30 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-06-17T17:30:00+02:00
2021-06-17T18:30:00+02:00
Gdzie:
Sala Kameralna WCK
Wadowice
Czy istniał związek między epidemiami w przedrozbiorowych Wadowicach, a wezwaniem kościoła w Rynku? - wykład Tomasza Graffa @ Sala Kameralna WCK

Czy istniał związek między epidemiami w przedrozbiorowych Wadowicach, a wezwaniem kościoła w Rynku? Na to i inne pytania odpowie już w najbliższy czwartek o godz. 17.30 dr hab. Tomasz Graff. Wykład to nie tylko kontrowersje wokół tytułowego patrocinium najstarszej wadowickiej świątyni – to również powrót „Wadovianów” na salę kameralną po ponad rocznej przerwie!

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa zapraszamy na spotkanie z cyklu „Wokół Wadovian”, które odbędzie się w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury w najbliższy czwartek (17 czerwca) o godz. 17.30. Wykład o klęskach elementarnych, które trapiły przedrozbiorowe Wadowice – pożarach, powodziach i epidemiach, wygłosi dr hab. Tomasz Graff z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prelegent odpowie również na pytanie czy z tymi wydarzeniami miało związek obecne wezwanie najstarszej wadowickiej świątyni – Ofiarowania Najświętszej Marii Panny?

Autor czwartkowego wykładu niejednokrotnie gościł już na spotkaniach w WCK, m.in. promując swoje publikacje – monumentalną biografię Marcina Campiusa Wadowity w marcu 2018 roku oraz redakcję księgi wadowickiego Bractwa Różańcowego we wrześniu 2020 roku.

Dr hab. Tomasz Graff jest historykiem mediewistą i badaczem dziejów i kultury czasów nowożytnych. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Komisji Środkowoeuropejskiej PAU, Zespołu Historii Czech i Stosunków Polsko-Czeskich PAN, krakowskiego Oddziału Komisji Historycznej PAN, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Zasiada w Komitecie Redakcyjnym rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”.

Spotkaniu „Wokół Wadovian” towarzyszyć będzie promocja ostatniego, 23. numeru rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”. Na jego łamach czytelnicy poznają m.in. kulisy przemarszu wojsk Księstwa Warszawskiego i dzieje ukraińskiego obozu jenieckiego. Po spotkaniu będzie można zakupić pismo w promocyjnej cenie.

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.