Wsparcie Burmistrza Kalwarii dla branży obuwniczej

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty spotkał się z przedstawicielami Polskiej Grupy Producentów Obuwia. Spotkanie było okazją do omówienia obecnej trudnej sytuacji w jakiej znalazła się branża szewska, którą w znaczącym stopniu dotknęła pandemia koronawirusa.

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty spotkał się z przedstawicielami Polskiej Grupy Producentów Obuwia. Spotkanie było okazją do omówienia obecnej trudnej sytuacji w jakiej znalazła się branża szewska, którą w znaczącym stopniu dotknęła pandemia koronawirusa.

Przedstawiciele PGPO, podkreśli, iż producentów obuwia nie objęła pomoc w ramach „Tarczy antykryzysowej”, obuwnicy apelują do rządu aby firmy działające w ramach kodu PKD: 15.20.Z – Produkcja obuwia mogły skorzystać z rządowej pomocy, teraz do ich apelu dołączył Burmistrz

Członkowie Polskiej Grupy Producentów Obuwia Michał Góralczyk, Dawid Czermak i Marcin Kucharczyk, podkreślali że spośród 3.600 polskich firm produkujących obuwie najwięcej zlokalizowanych jest w Małopolsce (1 327),  tylko na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska według danych – na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obejmujących kod PKD 15.20.Z – Produkcja obuwia na dzień 1 lutego br. zarejestrowanych jest 677 podmiotów gospodarczych (co stanowi blisko 19% wszystkich firm obuwniczych z terenu Polski).

Warto podkreślić, że przez lata lokalni obuwnicy dzięki swojej przedsiębiorczości i pracowitości zapracowali na uznanie, z powodzeniem konkurując z zagranicznymi firmami, podejmując często nierówną walkę o klienta z rynku azjatyckiego. Osiągnęli to poprzez wysoką jakość oferowanych produktów, czerpiąc też z doświadczenia sięgającego często kilku pokoleń.

Jednak w ostatnich miesiącach, pandemia koronawirusa bardzo mocno dotknęła ich branże. Większość producentów notuje spadek sprzedaży oraz brak zamówień od kontrahentów, jedną z przyczyn spadku sprzedaży stanowiło zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych. Kolejna przyczyną jest specyfika produkcji, wytwarzanie obuwia na konkretny sezon (wiosna-lato, jesień-zima), pandemia ten cykl produkcji zachwiała, a sklepy i magazyny zapełniły się modelami z poprzedniego sezonu, co ograniczyło nowe zamówienia.

W związku z pominięciem branży  szewskiej w Tarczy Antykryzysowej 2.0 Stowarzyszenie PGPO, w ostatnim czasie apelowało miedzy innymi do Premiera, Prezydenta a także do Ministerstwa Rozwoju o uwzględnienie pomocą przedsiębiorców posługujących się kodem PKD 15.20.Z – produkcja obuwia.

Burmistrz Miasta wsparł działania podejmowane przez PGPO, a także dostrzegając problemy z jakimi zmagają się obuwnicy skierował do Jarosława Gowina Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra  Rozwoju, Pracy i Technologii oraz do Andrzeja Gut-Mostowego – Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów  do spraw promocji polskiej marki aby rekomendowali Radzie Ministrów rozszerzenie programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” o kod PKD: 15.20.Z Produkcja obuwia.

Polska Grupa Producentów Obuwia powstała w 2019 zrzesza producentów obuwia, to grupa do którego każda osoba działająca w tej branży może się zapisać.  Stowarzyszenie, które zrzesza firmy z szeroko pojętej branży obuwniczej (nie tylko producenci, ale również wszyscy podwykonawcy – garbarnie, hurtownie itd.) o całkowicie polskim kapitale. W ostatnim czasie opatentowali znaczek PGPO, którym mogą posługiwać się tylko zrzeszeni i zweryfikowani producenci. Dodatkowo planują mocną kampanię promocyjną tego logo, dzięki czemu mają szanse zaistnienia w szerszej świadomości i klienci będą wiedzieć, po jakie obuwie sięgać.

Więcej o PGPO – https://pgpo.pl/

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x