Wjazdem Pana Jezusa na osiołku i wypędzeniem przekupniów rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia w Kalwaryjskim Sanktuarium

Na rozpoczęcie Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, przybyłych Pielgrzymów przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium. Podczas popołudniowych scen otwierających tradycyjne obchody Wielkiego Tygodnia, zachęcał do głębokiego przeżycia tego czasu.

  
Przełożony klasztoru wraził radość, że po dwóch latach ponownie odbywa się Misterium. Zwrócił również uwagę, że na tegoroczne obchody „kładzie się cieniem wojna za wschodnią granicą Polski”.
– To nieludzka wojna, w której cierpią bezbronni cywile, a w szczególności kobiety i dzieci. To właśnie dla tych maluczkich Kalwaria również stała się bezpieczną przystanią w tym trudnym czasie – mówił.

  
W dalszych słowach zachęcił do ufnej modlitwy i przeżycia Wielkiego Tygodnia w szczerym zamyśleniu.
– Pomimo tych smutnych okoliczności nie chcemy poddać się zwątpieniu i z wielką nadzieją w sercu pragniemy przeżyć ten czas Wielkiego Tygodnia  w zamyśleniu i szczerej modlitwie – zaznaczył i wskazał, że podczas tegorocznych rozważań na Dróżkach Kalwaryjskich pielgrzymi będą mieli okazję zastanowić się, czym jest Eucharystia w życiu wierzących oraz zgłębiać treść bulli Misericordiae Vultus papieża Franciszka, dotyczącej Świętego Roku Miłosierdzia.

  
Kustosz przypomniał, że na Kalwarię przybywają pielgrzymi, by zatrzymać się w drodze, dotknąć tajemnicy krzyża, spotkać stojącą obok niego Matkę, obmyć się w sakramencie pokuty oraz przedstawiać Bogu ważne sprawy. Szczególnie prosił, by „w jedności z Ukrainą, prosić Boga o pokój”. Zachęcił, by ten ważny czas przeżywania odpustu w Polskiej Jerozolimie powierzyć opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej.
– Tu uczymy się słuchać Matki, tego co ma nam do powiedzenia. Głodni Jej słów, patrzymy w Jej oczy, bo one, jak to oczy matki, widzą najwięcej. Patrzą w głąb naszych serc i widzą czego naprawdę nam potrzeba – zakończył ojciec Gracjan.

 

 
Foto: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
11 kwietnia 2022 09:37

Kto był Jezusem?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x