Wizyta Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki w Gminie Kalwaria Zebrzydowska

Na zaproszenie Radnego Wojewódzkiego Filipa Kaczyńskiego w dniu dzisiejszym (3 lipca 2019 r.) odwiedził Gminę Kalwaria Zebrzydowska Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Na zaproszenie Radnego Wojewódzkiego Filipa Kaczyńskiego w dniu dzisiejszym (3 lipca 2019 r.) odwiedził Gminę Kalwaria Zebrzydowska Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Wizyta rozpoczęła się od odwiedzenia Kalwaryjskiego Sanktuarium, gdzie Wicemarszałek był żywo zainteresowany śladami jakie pozostawił po sobie na kalwaryjskim wzgórzu Święty Jan Paweł II. Miejsce to było ukochane przez Karola Wojtyłę, późniejszego papieża, który na słynnych kalwaryjskich dróżkach zwykł prowadzić swoje rozważania, nazywane jest obecnie sanktuarium trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Wicemarszałek z zaangażowaniem słuchał o naszym Sanktuarium i dopytywał się o pielgrzymów odwiedzających klasztor i o zagadnienia związane z turystyką pielgrzymkową.

Na trasie wizyty po gminie, nie mogło zabraknąć wizyt w remizach OSP, gdyż Łukasz Smółka był wcześniej dyrektorem biura Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz koordynatorem projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącego zakupu specjalistycznego sprzętu na potrzeby wzmacniania potencjału ratowniczego małopolskich strażaków. Nadal społecznie angażuje się w rozwój ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnych stowarzyszeń. W Przytkowicach poruszano właśnie tematykę związaną z poprawą zaopatrzenia w sprzęt gaśniczy miejscowej jednostki OSP i termomodernizacją szkoły podstawowej w Przytkowicach oraz omawiano kwestię kluczowych połączeń komunikacyjnych Przytkowic i Leńcz zarówno z Kalwarią jak i Krakowem. Dłuższą dyskusję poświęcono zagadnieniom powstania punktów przesiadkowych Park&Ride oraz możliwości inwestycji gminy w infrastrukturę około kolejową, która pomogłaby w komunikacji tych miejscowości zarówno miastem, jak i pobliskim Krakowem.

Wicemarszałek nie zapomniał pogratulować dziewczętom z Młodzieżowej Drużyny OSP Przytkowice sukcesów sportowych i życzyć powodzenie na zbliżającej się Olimpiadzie w Szwajcarii.

Oczywiście nie mogło zabraknąć rozmów o poprawie dróg, szczególnie zaniedbanej lekko drogi wojewódzkiej DW 953, która biegnie przez Przytkowice. Ważną kwestią, którą podzielił się z obecnymi na spotkaniu mieszkańcami gminy Wicewojewoda były granty, po które mogą aspirować Orkiestry z naszej gminy. I tak we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Miejska Orkiestra Dęta Kalwarii Zebrzydowskiej może pozyskać 75% dofinansowania w grancie 20 tysięcznym, a Stowarzyszenia do 90% wysokości wniosku.

Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim z burmistrzem Augustynem Ormantym, Wicemarszałek udał się do Remizy OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie po inspekcji wyposażenia rozmawiał z obecnymi druhami, radnymi i burmistrzem o możliwościach pozyskania środków na nowy wóz bojowy. 

W ostatnim okresie dzięki współpracy radnych gminnych i wojewódzkich z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskie na inwestycje w infrastrukturę w naszej gminie pozyskano kilka milionów złotych. Z tych środków wyremontowane zostaną: drogi, boiska, kapliczki oraz powstanie oświetlenie na drogach, a także wyremontowana zostanie biblioteka miejska oraz świetlica wiejska.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x